Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ile Görüştü: Desteğe Hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ile Görüştü: Desteğe Hazırız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, liderler arasında diplomasi trafiği sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, telefon görüşmesinde Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmelerin ele alındığı kaydedildi. Açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Ukrayna ile Rusya arasında müzakerelerin devamı için şu ana kadar her türlü çabayı sergilediklerini, bundan sonra da arabuluculuk dahil, ihtiyaç duyulan desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Erdoğan görüşmede, Ukrayna tarım ürünlerinin deniz yoluyla ihracı için güvenli koridor oluşturulması projesine önem verildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski’ye, tarafların ve Birleşmiş Milletler’in iştirakiyle oluşturulacak Kontrol Merkezi’ne katılmaya ve merkeze İstanbul’da ev sahipliği yapmaya ilke olarak olumlu baktıklarını ifade etti.

Erdoğan, Putin’le de Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz saatlerde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Türkiye-Rusya ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı başta olmak üzere bölgesel konuların ele alındığı kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında barış zemininin en kısa sürede yeniden oluşturularak, savaşın olumsuz etkilerini en aza indirecek ve güven inşa edecek adımlara ihtiyaç olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, her iki tarafın ilke mutabakatı sağlanırsa İstanbul’da Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) ile bir araya gelmeye ve muhtemel bir gözlem mekanizmasında rol üstlenmeye hazır olduklarını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.