Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türksat 5B Uydusunu Hizmete Açtı

Türksat 5B uydusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete alındı. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türksat 5B Uydusunu Hizmete Açtı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’ne katılarak, milli teknoloji çalışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. “Hizmete alma töreni vesilesiyle bir araya geldiğimiz Türksat 5B uydumuzun, ülkemize, milletimize ve sektöre hayırlı olmasını diliyorum.” ifadesini kullanan Erdoğan, emeği geçen insanları tebrik etti.

Bu uydunun Türkiye’nin uzay macerasında yeni bir aşama olduğunu, yapımı aşamasında geçen sürecin aslında eser ve hizmet siyasetinin hangi engelleri aşarak yürütüldüğünün bir hikayesi olduğunu ifade etti.

Türksat 3A uydusunun 2008 yılında uzaya fırlatıldığında kendilerine istihza ile yaklaştıklarını hatırlatan Erdoğan, “Bunlar projemize yönelik küçümseyici tavırlarıyla aslında kendi vizyonsuzluklarını, kendi ülkelerine olan güvensizliklerini sergiliyorlardı. Birilerinin o dönemde kendi aklınca dalga geçtiği 3A, aradan geçen 14 yılın ardından hala aktif şekilde çalışıyor, hizmet veriyor.” şeklinde konuştu.

2021 yılında Türksat 5A ve Türksat 5B uydularının fırlatıldığını ve aynı yıl içinde uzaya 2 uydu yollayan nadir ülkelerden biri olduğumuzu açıkladı. Bugün hizmete alınan Türksat 5B’nin uzay yolculuğunun ise 19 Aralık 2021’de başladığını sözlerine ekledi.

Türksat 6A’yı 2023 Ortalarında Uzaya Fırlatıyoruz

Türksat 6A’yı 2023 Ortalarında Uzaya Fırlatıyoruz
Kaynak: Twitter

Muhalefet partiye atıfta bulunarak yaptığı konuşmasında, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve milli gözetleme uydusu olan İMECE 2023’ün Ocak ayında, Türksat 6A’nın ise 2023’ün ortalarında uzaya fırlatılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ülkemizi; bilim insanları yetiştirerek, kendi uydularımızı geliştirip ay yüzeyine araç göndererek hak ettiği seviyeye yükseltecek adımlar atıldığını sözlerine ekledi.

Ardından sözü TEKNOFEST’e getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST’in ilk düzenlendiği 2018’den bugüne kadar kat ettiği mesafenin, uzay çalışmalarında nereye varabileceğimizin bir işareti olduğunu dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın