Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’nin Tercihi Serbest Piyasadan Yana”

TESK Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, serbest piyasa ekonomisine yeniden dikkat çekerken, yeni adımların gelmeye devam deceğini söyledi. İşte konuşmadan detaylar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’nin Tercihi Serbest Piyasadan Yana”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’nun (TESK) 20. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda konuştu. Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisinden yana olduğu vurgusunu yinelerken, kurdaki dalgalanmaya yönelik yeni adımların gelmeye devam edeceğini belirtti. “Faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır,” diyen Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası’nın bağımsız olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TCMB’nin kendi kararını aldığını söylerken, “yüksek faizi düşürelim” vurgusunu da yineledi.

TCMB Kendi Kararlarını Alır

“Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Tersini diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş,” yorumunu tekrar eden Erdoğan, Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon tahminlerinin hiçbir zaman tutmadığını dile getirdi. TCMB’nin yanlış adımları nedeniyle enflasyon olduğunu belirtti. Merkez Bankası’na yönelik olarak “faizi sen belirliyorsun ama enflasyon senin attığın bu yanlış adımlar nedeniyle ortaya çıkıyor,” dedi.

Sorunları serbest piyasa ekonomisinin dışına asla çıkmadan çözmek için mücadele ettiklerini de dile getirdi.

Serbest Piyasa Ekonomisinden Çıkılmayacak

Bankacılık sektörüne de dikkat çeken Erdoğan, “bazı özel bankalar yüzde 50’lere varan faiz uyguluyor. Faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız,” dedi. Bankaların dimdik ayakta olduğunu ifade ederken, finansa yapılandırma arayışı olduğundan bahsetti. Kur, faiz ve enflasyon dalgalanması bittikçe, finans sektörünün daha cesur adımlar atacağını söyledi.

“Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz,” diyen Erdoğan, dışarıyla işi olmayanların dövizle yolunun kesişmemesi gerektiğini belirtti.

Dövizle Kira Yok

Döviz kurlarındaki artışı bahane ederek, sattıkları ürüne alakasız şekilde 1’e 3, 1’e 10 zam yapanların iflah olmayacaklarını ifade etti. Kamuda her alanda tasarruf yapılacağına da dikkat çeken Erdoğan, kullanılan araçları hem sayı hem nitelik olarak azaltacaklarını belirtti. Kiralık binalardan çıkıldığına ve kamuya alımlara özellikle dikkat ettiklerini söyledi. “İsraf ekonomisi değil, üretim ekonomisine geçiyoruz” ifadesini de kullandı.

Erdoğan, “Bu bir kriz değildir, manipülasyondur ve dışarıyla bağlantılıdır,” ifadesini kullanırken, dalgalanmanın sahte olduğunu da yineledi.

Bu Bir Kriz Değildir

Şu an yaşananların 1994 ve 2001 krizi ile benzerlik taşımadığını belirtirken, sahte bir dalgalanmanın ürünü olduğunu belirtti. Ülkemizin adını sürekli olarak olumsuzluklarla yan yana anmaya çalışıldığından bahseden Erdoğan, Türkiye’nin geçmişte yaşadığı darbelere rağmen tercihini her seferinde demokrasiden yana kullandığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum