Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST Konuşmasında Teknolojide Üreticilik Vurgusu Yaptı

TEKNOFEST’in beşinci gününde etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknolojik dönüşüm sürecinde yeni teknolojilerin pazarı olmak yerine üretici olmamız gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST Konuşmasında Teknolojide Üreticilik Vurgusu Yaptı

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve dünyanın en büyük havacılık etkinliklerinden biri olan TEKNOFEST 17 Eylül tarihinde başladı. Oldukça yoğun ilgi gören festivale hemen her yaş grubundan 500 bini aşkın kişinin katıldığı öğrenildi.

Etkinliğin beşinci gününde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teknolojik dönüşüm sürecine değinerek, Türkiye’nin maruz kaldığı saldırıları atlatıp, ekonomisinin halen çok güçlü olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teknolojik dönüşüm sürecinde yeni teknolojilerin pazarı değil, üreticisi olmak istiyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFESTAtatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerimizin ve milletimizin teknoloji alanında sınırlı imkanlara rağmen çok güzel işler başardığını söyledi. Organizasyonun gerçekleşmesi için büyük çaba gösteren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nı kutladı.

2018 yılında bilim insanlarının Türkiye’ye çağrıldığını ve gördükleri talepler sayesinde bilim ve teknoloji alt yapısında sağlam bir ekosistem inşa ettiklerini anlattı. Gençlere teknolojiyi yerli ve milli olarak sevdirmeyi başaracaklarını ifade eden Erdoğan, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile Türkiye’ye gelen araştırmacıların yapacakları çalışmalar sayesinde gençlerin vizyonunun açılacağını aktardı.

Ekonomik alanda büyümenin teknoloji sayesinde yapılacağını ve gençlere yeni iş imkanlarının sağlanacağını söyledi.

Teknolojinin ÖnemiTeknolojik gelişmelerde artık Türkiye’nin de kendisine yeteceğini, büyüme hikayemizin ancak teknoloji ile yazılacağını belirtti. Her şeyin hayal ile başladığını, hayallere inanmanın ise beraberinde başarı getireceğini söyledi.

Bugüne kadar Türkiye’nin üzerine giydirilen 3-5 beden büyük gömlekle yaşamasının istendiğini fakat artık kimsenin hayal kurmamıza engel olamayacağını ifade etti. Birçok hamle ile ekonomimizin hedef alındığını fakat hala güçlü bir şekilde ayakta olduğumuzu vurguladı.

Terör örgütleri konusuna da değinen Erdoğan Diyarbakır’daki annelerin direnişi hakkında konuştu. Evlatları dağa kaçırılan annelerin dimdik ayakta durmasını ölümden korkmamalarına bağlayarak, terör örgütlerinin arkasında duran güçlerin parlamentoya kadar sızdıklarını söyledi.

Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği olan TEKNOFEST’e bu yıl 50 bin yarışmacının başvurduğunu açıkladı.

50 Bin BaşvuruGeçen yıl 16 başlıkta 4.200 takım, 20 bin yarışmacı ve 2.500 finalist ile gerçekleşen etkinliğe, bu yıl 6 yeni başlık daha eklenerek, 17 bin 400 takım ve 50 bin başvurunun yapıldığını aktardı. Bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğe 81 ilin tamamının yanında, 122 ülkeden de katılımcı gerçekleştiğini belirtti.

Organizasyonun aylarca süren bir planlama sonucunda gerçekleştiğini, yakın zaman içerisinde ise Türkiye’nin en önemli markalarından biri haline gelmesini umut ettiğini sözlerine ekledi. Dünyanın en iyi üniversitelerinden, şirketlerinden, Türk ve yabancı akademisyenlerin başvuru yaptığını söyleyen Erdoğan, bu kişilerin Türkiye’de çalışma yapmak istediklerini açıkladı.

“Lider Araştırmacılar Programı ile ülkemize gelen üst düzey araştırmacılar bu denli zengin bir araştırma ortamında bilimsel çalışma yapacaklar ve inşallah gençlerimize örnek olacaklardır. Bu programdan 98’i Türk, 29’u yabancı olmak üzere 127 üst düzey araştırmacı faydalanarak, kritik araştırma geliştirme projelerinde önemli roller üstleneceklerdir.” diyerek konuşmasını noktalandırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum