Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Merkez Bankası’na Sert Eleştiriler

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek faizleri eleştirdi ve sert çıktı. İşte Cumhurbaşkanının TCMB'yi eleştirdiği noktalar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Merkez Bankası’na Sert Eleştiriler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde gerçekleşen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Gündeminde dövizlerdeki yükseliş, faizler ve TCMB vardı. Erdoğan; Merkez Bankası’nın bağımsız bir kurum olduğuna; ama yanlış yolda ilerlediğine değindi. Ekonomi üzerinde dönen oyunlar olduğuna dikkat çekti ve üstesinden gelinmeyecek bir hamle olmadığını vurguladı.

Yüksek faiz eleştirisini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merkez Bankası’nın söylediklerinin hiçbiri tutmuyor, tutmaz,” dedi.

Merkez Bankası'nın Söyledikleri Tutmuyor

TCMB’nin yanlış yolda ilerlediğini söyleyen Erdoğan, “müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor,” sözleri ile dikkat çekti. Aynı zamanda ülke ekonomisini sıkıştırmak isteyenlere verilecek en iyi cevabın üretim olduğunu belirtti. 2018 yılında mali disiplini elde bırakmayacaklarına vurgu yaptı.

Ekonomimizin açık bir operasyonla karşı karşıya olduğuna değinen Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin dikkatinin dağıtılmak istendiğine dikkat çekti.

Ekonomi Üstünde Operasyonlar Var

“Üstesinden gelemeyeceğimiz bir yükle de hamdolsun karşı karşıya değiliz,” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizlerdeki şişkinliğin kısa sürede normale döneceğini belirtti. Ayrıca dövizlerde görülen bu hareketliliğin, hiçbir rasyonel temele dayanmadığına vurgu yaptı. Bu nedenle şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağına ve yeniden kendi seyrine döneceğine inandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 yılın zirvesini gören enflasyon rakamlarının, faiz kaynaklı olduğuna da sözlerinde yer verdi.

Enflasyonun Sebebi Faizler

Kendisini bu konuda anlamayanların ‘er ya da geç’ anlayacaklarını belirten Erdoğan, “enflasyon, yok hıyarmış, yok salataymış bunlardan kaynaklanan bir değil,” ifadelerini kullandı. Ana sebebin faizler olduğuna dikkat çeken Erdoğan, gelişmelerin de bu konuyu teyit ettiğini söyledi.

Türkiye’deki enflasyon ve faiz sorunun ‘batıdaki kafalarla’ çözülmeyeceğini belirten Erdoğan; ABD, Japonya ve Avrupa örnekleri verdi.

Türkiye Enflasyon ve Faiz Sorunu

ABD, Japonya ve Avrupa’daki enflasyonların ortada olduğuna dikkat çekerek, TCMB’nin hala bunu anlayamadığını söyledi. Merkez Bankası’nın faiz lobisine çalışmaktan başka bir şey yapmadığını dile getiren Erdoğan, yürümeyen yatırımlara da değindi. Erdoğan, “bu ülkede en çok kazanan hangi kurumlar, kimler? Banka sahipleri, finans sektörü. Onlar götürüyor parayı. Bu kadar yüksek faiz ile kredi vermeye kalkarsan tabii ki yatırımlar bu ülkede yürümez,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum