Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Medya için Yeni Düzenlemenin Yolda Olduğunu Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya platformlarına yönelik yeni düzenlemeler yapacaklarını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sosyal Medya için Yeni Düzenlemenin Yolda Olduğunu Açıkladı

Günümüzde internetin yaygınlaşması ile beraber sosyal medya uygulamaları başlıca iletişim aracı haline geldi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal medya platformları milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Facebook, YouTube, Instagram, Netflix, Twitter ve WhatsApp gibi mecralar başlıca sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Bu mecralarda kullanıcılar için yararlı içeriklerin yanı sıra kötüye kullanım içeren söylemlere de rastlamak mümkün oluyor.

Şirketler nefret söylemleri içeren paylaşımlara karşı önlemler aldığını duyursa da tam anlamıyla başarılı olduklarını söylemek mümkün değil. Ülkemizde de bu gibi durumlara sıkça rastlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sosyal medya uygulamalarına yönelik çarpıcı açıklamalar geldi. Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, bu mecralara yönelik yeni düzenlemelerin yolda olduğunu söyledi.

Sosyal Medyaya Düzenleme Yolda

Sosyal Medyaya Düzenleme Yolda

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak ve eşi Berat Albayrak’ın dördüncü çocukları dünyaya geldi. Hazine ve Maliye Bakanı bu olayı Twitter hesabından paylaştı. Bu paylaşımın altına son derece çirkin yanıtlar verildi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamalarda bulundu. Erdoğan sert sözler ile sosyal medyaya yüklendi ve yakın zamanda konuyla ilgili hukuki düzenleme yapacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Geçen gece sekizinci torunum Hamza Salih dünyaya geldi. Berat Bey evladının doğumunun sevincini yazdığı bir sosyal medya mesajıyla kamuoyuyla paylaştı. Bu mesajın altına on binlerce kişi tebriklerini ifade eden yorumlar yaptı. Ancak sayıca az da olsa bırakınız ahlakı, namusu, haysiyeti; insanlıktan dahi nasibini almamış, kalbi kararmış bazı alçaklar içlerindeki kötülüğü sergileyen hakaretlerle bu güzel iklimi kirletmeye çalıştı.” diye konuştu.

Konuyla ilgili gerekli adımların atıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yargı ve emniyet teşkilatımız hemen harekete geçip kimliklerini tespit etmeye ve işlem yapmaya başladı. Bir bebek üzerinden ailesine ve temsil ettiğini düşündüğü değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız. Her birinden işledikleri suçun hesabını soracağız.” açıklamasında bulundu.

Sosyal medyanın bu durumun baş sorumlusu olduğunu söyleyen Erdoğan, “Benzer saldırıları farklı vesilelerle daha önce de yaşamıştık. Bu tür ahlaksızlıkların artmasında bu mecraların kontrolsüzlüğünün rolü vardır. Niçin Youtube, niçin Twitter, niçin Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? Bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırmak için. Bunlar ahlak sahibi değil. Bu millete layık olmayan bu gelişmeleri yaşamak, görmek istemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

‘Türkiye Muz Cumhuriyeti Değil’

'Türkiye Muz Cumhuriyeti Değil'

Erdoğan ayrıca sosyal medya için yapılacak düzenleme için TBMM’nin yasama dönemi içerisinde harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Sosyal medyaya karşı eli kolu bağlı olmadıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu konuda kapsamlı bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz. Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeliyle adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.”

Türkiye’nin hukuki ve idari makamlarını hiçe sayanları biz de hiçe sayarız. Buradan parlamentomuza ve parti grubumuza konuyla ilgili düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe konulması çağrısı yapıyor, yasama dönemi bitmeden bu konunun halledilmiş olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Açıklamalar sonrası pek çok mecrada sosyal medya uygulamalarının kapatılıp kapatılmayacağı tartışma konusu oldu.  Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS sınavı öncesi YouTube üzerinden canlı yayın gerçekleştirmiş ve gençlerin sorularını yanıtlamıştı.

Bu yayında yorumlar kapatılmıştı ancak çok sayıda ‘dislike’ alınması dikkat çekmişti. Bugün itibarıyla 2.5 milyon izlenme alan videoda 112 bin beğeni ve 380 bin beğenmeme istatistiği yer alıyor. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili resmi kurumların ne gibi düzenlemeler yapacağını bekleyip göreceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum