Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şehirler Sıfırdan İnşa Edilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fiyatlarda haksız artışa gidenler için kamunun tüm denetim araçlarının en sert şekilde devreye alındığını açıkladı. İşte detaylar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şehirler Sıfırdan İnşa Edilecek
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş ve 10 ilin etkilendiği depremler hakkında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, tamamen yıkılmış 21 bine yakın bina ve 71 binin üzerinde bağımsız birimin enkazının kaldırıldığını belirtti.

1 milyon 684 vatandaşın barınma ihtiyacının karşılandığı bilgisini veren Erdoğan, 114 bin 834 kişinin enkaz altından kurtarıldığını kaydetti.

Yıkıma Çetin Kış Şartları Eklendi

Depremlerin etkisiyle Türkiye topraklarında 7 metreyi aşan yer değiştirmeye yol açtığını belirten Erdoğan şöyle konuştu;

“Yıkıma çetin kış şartlarının çıkardığı sıkıntılar da eklenince, depremden sonra ilk günlerde tüm gayretlerimize rağmen kimi eksiklik ve aksaklıklar yaşandığını biliyoruz.”

Çadır ve konteyner kentlerde barınan vatandaşların 1 yıl içerisinde konutlara yerleştirileceğini paylaşan Erdoğan; şehirlerin konut, iş yeri, sanayi, tarım, tarihi ve kültürel değerleriyle en küçük gerilemeye mahal vermeden yeniden inşa edileceğini ileri sürdü.

GCM Yatırım Banner

Yerleşim Yerleri Ovalardan Dağlara Doğru Kaydırılacak

Yapılacak olan tüm konut alanlarının yeni bir şehir planı ile zemin kalitesine ve fay hattına olan mesafesine bakılarak şehirlerin kültürel dokusuna uygun şekilde tasarlanacağının altını çizdi.

Yeni yerleşim yerlerinin mümkün olduğu kadar ovalardan dağlara doğru kaydırılacağını ve böylece zemin sıvılaşmalarının yol açtığı felaketlerden uzak tutulacağını ifade etti.

Erdoğan yeni yerleşim yerlerinin planlaması hakkında, “Üniversitelerimizden jeofizik, jeoteknik, jeoloji, sismoloji hocaları, deprem uzmanlarıyla istişare halinde çalışıyoruz.” dedi.

Yeni Konutlar Zemin Artı 3-4 Katı Geçmeyecek

Konutlarda güçlendirmelerin yapılmayacağını hepsinin sıfırdan inşa edileceğini aktardı. Yeni konutların zemin artı 3 ya da 4 katı geçmeyeceğini de vurguladı.

Deprem bölgesindeki Toplu Konut İdaresi (TOKİ) taksit ödemelerinin 3 ay süre ile ertelendiğini kaydetti. 11 şehirde yapılacak olan konut sayısını da paylaşan Erdoğan şöyle sıraladı;

“Mart ayında Hatay’da 40 bin 426, Kahramanmaraş’ta 45 bin 67, Adıyaman’da 25 bin 882, Gaziantep’te 18 bin 544, Malatya’da 44 bin 770, Osmaniye’de 9 bin 550, Diyarbakır’da 6 bin, Şanlıurfa’da 3 bin, Elazığ’da 3 bin 750, Adana’da 2 bin 500, Kilis’te ise 250 konutun inşasına başlanacak”

Kredi Garanti Fonu Paketi 350 Milyar Liraya Çıkartıldı

Depremden ağır hasar gören şehir ve ilçelerde yaşayan kişilerin kredi borçlarının 6 ay, afet bölgesindeki diğer illerde ise 1 ay ertelendiğini bildirdi.

6 Şubat’taki depremlerden iş yerleri, işletmeleri zarar gören 150 bin esnafın Halk Bankası’ndan kullandıkları Hazine destekli kredi ödemelerinin de 6 ay süreyle ertelendiğine işaret etti.

Ülke genelinde depremden kaynaklı ekonomik faaliyetlerdeki olumsuz etkinin önlenmesi amacıyla 250 milyarlık Kredi Garanti Fonu paketinin 350 milyar liraya çıkartıldığını duyurdu.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerden zarar gören çiftçiler içinse Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’den kullandıkları Hazine destekli kredilerin 1 yıl ötelendiğini ekledi.

Haksız fiyat artışlarına da değinen Erdoğan, acil ihtiyaç duyulan ürünler başta olmak üzere fiyatlarda haksız artışa gidenler için kamunun tüm denetim araçlarını en sert şekilde devreye alındığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın