Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin TürkAkım Töreni için Bir Araya Geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in TürkAdım Töreni için İstanbul'a geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile gerçekleşen törenden detaylar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin TürkAkım Töreni için Bir Araya Geldi

TürkAkım Projesi’nin deniz kısmının tamamlandığı güne özel olarak hazırlanan tören için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile İstanbul’a geldi. Erdoğan ve Putin proje ile ilgili önemli açıklamalarda bulundular. Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım’ın ikili ilişkiler ve bölge jeopolitiği açısından tarihi bir proje olduğunu söyledi.

Erdoğan, TürkAkım Projesi’nin 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacağını dile getirdi.

Erdoğan TürkAkım Projesi YorumuCumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım’ın bölge için de pek çok avantajı olacağını da ifade etti. Türkiye’nin Rusya’dan 1987’den bu yana 387 milyar metreküplük doğal gaz alımı gerçekleştirdiğine de dikkat çekerek, “Bu, enerji alanındaki ilişkilerimizin her türlü sınamayı geçtiğinin ifadesidir,” dedi.

Rusya Federasyonu ile iş birliğinin çok geniş bir yelpazede ilerlediğini de söyleyen Erdoğan, iki ülke arasında ikili ilişkilerin hiçbir zaman diğer ülkelerin taleplerine veya dayatmalarına göre belirlenmediğini ifade etti. Erdoğan, “Bizim için Rusya Federasyonu, uzun vadeli iş birliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve önemli bir doğal gaz tedarikçisidir,” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak istediklerini dile getirerek konuşmasına başladı.

Putin 100 Milyar Dolarlık Doğal Gaz TicaretiPutin, daveti nedeniyle Erdoğan’a teşekkürlerini sunarken, “Rusya ve Türkiye olarak Enerji alanında iş birliğini uzun yıllar boyunca çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz,” dedi. TürkAkım’ın Türkiye’yi önemli bir doğal gaz merkezi haline getireceğini ifade eden Putin, “Türkiye Cumhuriyeti!nin konumuna da olumlu etki yapacağını ifade etti,” dedi.

TürkAkım projesiyle ilgili anlaşmanın İstanbul’da 10 Ekim 2016 tarihinde yapıldığını söyleyen Putin, projenin isminin Erdoğan tarafından verildiğini belirtti. 2 – 3 sene sonra projenin en zor kısmının tamamlanmış olacağını dile getiren Putin, sürecin yüksek teknoloji gerektirdiğine dikkat çekti. Aynı zamanda projenin çevre dostu olduğuna da dikkat çekti.

Güvenin altını çizen Putin “Sayın Erdoğan’ın gösterdiği siyasi irade ve cesareti için teşekkür etmek istiyorum,” dedi.

Erdoğan Putin Güven MesajlarıPutin konuşmasının sonunda cesaret olmadan projenin yürütülemeyeceğini söyledi ve Erdoğan’ın bahsettiği güvenin temelinde olduğunu vurguladı. 2 ülke arasında güven olmadan böyle bir projeyi gerçekleştiremeyeceğini de söyleyen Putin, teşekkürlerini sunarak konuşmasını bitirdi.

Putin’in konuşmasının ardından tamamlanan deniz kısmının son boru hattının denize indirilmesi için Erdoğan ve Putin’in talimat verdi. Son borunun kaynaklarının atılmasıyla ve kontrollerinin yapılmasıyla birlikte Karadeniz kıyısına iki devlet adamının talimatları ile indirildi. Bu törenle birlikte TürkAkım’ın deniz bölümü bitirilmiş oldu

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum