Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan McKinsey’den Fikri Danışmanlık Bile Alınmayacağını Söyledi

Partisinin toplantısında Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her krizin bir fırsat içerdiğini, McKinsey'den fikir danışmanlığı bile alınmayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan McKinsey’den Fikri Danışmanlık Bile Alınmayacağını Söyledi

AK Parti’nin Kızılcahamam kampında yaptığı konuşmada son günlerde kamuoyunda tartışma yaratan McKinsey konusuna değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onlardan fikri danışmanlık hizmeti dahi alınmayacağını, bizim millet olarak kendi kendimize yeteceğimizi söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide ABD’li McKinsey şirketi ile çalışılacağını duyurmuş ancak söz konusu açıklama birçok kesim ve kurum tarafından tepki toplamıştı. Türkiye’nin tarihinin en büyük ekonomik saldırılarından birine maruz kaldığını ifade eden Erdoğan, her krizin beraberinde fırsatları da getirdiğini, devlet yönetimi olarak bu krizin üstesinden gelmek için çalıştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, içinde bulunduğumuz krizi özel sektörün bir fırsata çevirebileceğini söyledi.

Yeniden toparlanma ve yükseliş dönemine girdiğimizi ancak bazılarının işi fırsatçılığa çevirerek, döviz kuruyla alakası olmayan sektörlerde anlamsız bir fiyat artışı yaptığını belirten Erdoğan, milletimizi fırsatçılara teslim etmeyeceğimizi, bunlarla mücadelede gereken adımlar neyse yerine getirileceğini ifade etti.

Son günlerde finansal danışmanlık şirketi olan McKinsey hakkındaki tartışmaların ülkemizi aynı cendereye soktuğunu söyleyen Erdoğan; “Hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz. Ana muhalefetin başındaki zat şunu iyi bilsin, bayrağımızın dalgalanması, ezanımızın susmaması konusunda ne kadar kararlıysak bu konuda da o kadar kararlıyız.” dedi.

AK Parti olarak iktidara geldiklerinde IMF’e olan borcun 23 milyar dolar olduğunu, 2013 yılında bu rakamın sıfırlandığını belirterek sözlerine; “Ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlığın olmayacağını çok iyi biliyoruz. Kendi ayakları üzerindeki Türkiye’ye kimse yeniden diz çöktüremeyecektir.” şeklinde devam etti.

McKinsey’den fikri danışmanlık hizmeti bile alınmayacağını, Türkiye olarak kendi kendimize yeteceğimizi söyledi.

İnönü döneminde Türkiye’nin her şeyini Amerika’ya teslim ettiğini, savunma sanayi girişimlerinin teker teker boğularak, fabrikalara kilit vurulduğunu, fakat artık çok farklı bir Türkiye olduğunu belirtti. Uluslararası yatırımcıların ilgisinin tüm fırıldaklıklara rağmen devam ettiğini, turizmde tarihimizin en başarılı sezonunun yaşandığını, yakında milletimizin geleceğe dair umutla bakmasını sağlayacak çok önemli gelişmelerin olacağını dile getirdi. Bu tarz sıkıntılı dönemlerde paradan çok morale ihtiyacımız olduğunu söyleyen Erdoğan; “Böyle bir dönemde Türkiye’nin ABD’ye teslim olduğunu söylemek iş bilmezlik değilse ihanettir.” dedi.

Eylül ayı itibarıyla 165 milyar dolara çıkan ihracatın daha da artacağını belirtti.

Son yaşanan hadiselerin Türkiye’yi sarstığını fakat yıkamadığını dile getiren Tayyip Erdoğan, terör konusunda da değindi. Batman’da önceki gün verdiğimiz 8 şehidimiz için onların 800 kişi ile bunu ödeyeceklerini, deliklerine ve inlerine giren tüm teröristlerin bulunacağını, bu milletin huzurunu ve refahını yok etmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Son Almanya ziyaretinde basın toplantısına katılmasını istemediği ve gelen sorularla gergin bir ortamın yaşanmasına sebep olan Can Dündar hakkında; “Benim ülkemde ceza almış bir gazeteciyi siz orada barındırıyorsanız, bunun ortaklığa yakışır bir yanı yoktur. Aynı durum bizde olsa elinden tutar size teslim ederiz. Biz hep bunu uyguladık. Ama biz maalesef ülkemize ihanet edenleri istiyoruz, elli dereden elli su getiriyorlar. Bu tüm Batı’da böyle. Artık biz anlatmaktan bıktık.” dedi.

Dündar’ın hızını alamayıp, kimi ülkelerle ticaretimizi kendi paramızla yapmamızı da eleştirdiğini dile getiren Erdoğan sözlerine; “Eminim onlar da zamanla bu işin manasını kavrayacaklardır. Bu zat kendince büyük sandığı bir takım rakamları zikrederek, Türkiye’nin borcunu çeviremeyeceğini ima ediyor. Kim veriyor sana bu aklı? Dünyada kamu borcunun milli gelire oranı en düşük devletlerden biri Türkiye’dir. Biz ülkemizi faiz, enflasyon, kur şer üçgenine sıkıştırmaya çalışanların oyunlarını bozmakla meşgulüz.” şeklinde devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum