Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fransız Le Point’in Yayın Direktörü ve Yazarına Suç Duyurusu

Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, Fransa’da yayımlanan Le Point dergisine, Cumhurbaşkanı’na hakaretten kamu davası açmaya hazırlanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fransız Le Point’in Yayın Direktörü ve Yazarına Suç Duyurusu
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransız Le Point dergisi, 24 Ekim 2019 tarihli sayısının kapağında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafına yer verdi. Derginin yazarları tarafından,“Etnik temizlik Erdoğan’ın metodu. Erdoğan’ın Avrupa’yı tehdit etmesine izin vermeli mi?” tarzında ifade kullanıldı. Bunun Cumhurbaşkanına alenen hakaret olduğu belirtilerek, derginin yayın direktörü ve yazarı hakkında suç duyurusu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Le Point dergisi yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı ErdoğanErdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, söz konusu yayının alenen hakaret anlamına geldiğini ve suç duyurusu dilekçesi hazırladıklarını söyledi. Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insanlık adına bir şeyler öğretmeye çalışırken, aslı olmayan ithamlara maruz kalmasının büyük hadsizlik olduğunu ifade etti.

Dergide belirtilen sözlerin tamamen hezeyandan ibaret olduğunu söyleyen Aydın, “Siyaset kurumu ve medyası bir terör örgütüyle angajman ilişkisine giren bu ilişki çerçevesinde terör örgütünün propaganda aracına dönüşen Fransa’dan hakikat kırıntısı olabilecek bir açıklama beklemek gerçekçi olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Avukat Aydın, Fransa’nın tarihinin soykırımlar ve katliamlarla dolu olduğunu söyledi.

Hüseyin Aydın Bahsi geçen yayında Erdoğan’ın saygınlığını ve onurunu rencide edici ifadelerin kullanıldığını belirten Aydın, direkt kişiliğini hedef alan bir suç işlendiğini aktardı. Derginin dağıtıldığını, videolarının ve görsellerinin internet sitesinde yayınlandığını, bu nedenle de suçun somutlaştırıldığını sözlerine ekledi.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan kamu davası açılmasının istendiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda konuya ilişkin tepkilerini sundu.

Derginin kapağında Erdoğan’ın asker selamıyla verdiği bir kare kullanıldı. İbrahim Kalın, “etnik temizlik” ifadesi kullanılarak, yapılan suçlamayı sert bir dille eleştirdi. Fransa’nın ise tarih boyunca; Fas, Tunus, Gine, Kongo, Madagaskar, Gabon, Senegal, Komor Adaları, Benin, Mali ve Çad olmak üzere birçok ülkeyi sömürgeleştirdiğini, binlerce insanı katlettiğini ve köle ticareti yaptığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu