Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tüm Dünyaya KKTC Mesajı!

Kimsenin Kıbrıs Türk’ünü Rum oyunlarının esiri haline getirme hakkı olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC halkının yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tüm Dünyaya KKTC Mesajı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 36. yıl dönümü sebebiyle verdiği mesajda tüm dünyaya seslendi.

Türkiye’nin kalıcı barış için çözüm üretmeye çalıştığını fakat bunun karşılığının görülmediğini söyledi. Avrupa Birliği de başta olmak üzere hiç kimsenin Kıbrıs Türklerini Rum oyunlarına alet edemeyeceğini vurguladı.

Erdoğan Kıbrıs bayrağının gururla dalgalanması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanTürkiye’nin kalıcı barış için çözüm üretmeye çalıştığını fakat sergilediği tüm çabaların adanın güney kısmında karşılık bulamadığını söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağının karada olduğu gibi deniz ve göklerde de gururla dalgalanması için tüm çabayı sarf edeceklerini yineledi.

Avrupa Birliği başta olmak üzere hiç kimsenin Kıbrıs Türkü’nü Rum oyunlarının esiri haline getiremeyeceğini vurguladı. Garantör ülke olarak Kıbrıs halkının yanında yer almaya devam edeceklerini söyleyen Sayın Cumhurbaşkanı, Doğu Akdeniz’de tespit edilen kaynakların haklarının da gasp edilmesine izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki ay yaptığı açıklamada Kıbrıs sularındaki faaliyetlerine devam edeceklerini söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluDoğu Akdeniz meselesini kısaca hatırlayacak olursak Türkiye Kıbrıs sularında bir süre önce petrol ve doğal gaz sondaj arama çalışmalarına başlamıştı. Bunun üzerine Yunanistan, Mısır, İsrail, Amerika ve Avrupa Birliği olmak üzere birçok kesimden tepki geldi.

Hatta Avrupa Yatırım Bankası sene sonuna kadar Türkiye’yi yeni kredi vermeyeceğini açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz sularındaki kaynakların kullanımına yönelik çözüm yolu için ortak bir komisyon kurma teklifinde bulunduklarını, fakat Rum kesiminin bu teklifi reddettiğini söyledi.

Bunun üzerine Kıbrıs halkının hakkını kimseye yedirmeyeceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, Kıbrıs sularındaki faaliyetlerine devam etme konusunda kararlı olduklarını vurgulamıştı. Türkiye Cumhuriyeti olmasaydı Kıbrıs Türk halkının haklarının hidrokarbon zenginlikleri amacıyla yok olacağını belirten Çavuşoğlu, bu noktada Türkiye’nin güvenliğine daha çok ihtiyaç duyduklarına dikkat çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu