Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Partisinin Grup Toplantısında Kaşıkçı Cinayetini Yorumladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günlerdir merak edilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi hakkında detayları paylaştı. İşte detaylar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan Partisinin Grup Toplantısında Kaşıkçı Cinayetini Yorumladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili detayları paylaşacağını söylemişti. Ak Parti’nin Meclis’teki grup toplantısında yaptığı konuşmada Kaşıkçı cinayetini yorumladı. Konuşmasının başında Moldova ziyareti ile ilgili bilgiler veren Erdoğan, Gökoğuz’da çeşitli programlara katıldıklarını ifade etti. 15 bin kişinin katıldığı bir meydan mitingi yaptıklarını da söyledi.

Star Rafineri ile cari açığın 1,5 milyar dolar azalacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı İlham Aliyev’e teşekkür etti.

Konuşmasının devamında ise Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine yer verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cemal Kaşıkçı 28 Eylül Cuma günü saat 11:50’de evlilik işlemleri için Suudi Arabistan Konsolosluğu’na gidiyor. Bu ziyaretin cinayeti işleyen ekibe haber verdiği anlaşılıyor. Konsolosluk görevlilerinden bazılarının ülkelerine gitmeleri, hazırlıkların orada yapıldığına işaret ediyor,” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemal Kaşıkçı cinayetinin üzerine düşüleceğini ve arkasının bırakılmayacağını da ifade etti.

Erdoğan, 1 Ekim’de saat 16:30’da Pazartesi günü 3 kişilik ekibin tarifeli seferle İstanbul’a indiğini söyleyen Erdoğan, Belgrad Ormanı ve Yalova’da keşif yapıldığını belirtti. 2 Ekim tarihinde ise başka bir ekibin gelerek otele yerleştiğine, 9 kişilik üçüncü ekibin ise başka bir otele gittiğine dikkat çeken Erdoğan, toplam 15 kişilik ekibin ise sabah 09:50 ile 11:00 arasında ayrı ayrı gelip buluştuklarını ifade etti.

Ekibin önce konsolosluğun kamera sistemindeki hard-diski söktüğünü belirten Erdoğan, Cemal Kaşıkçı’nın 11:50’de aranıp randevusunun teyit edildiğini söyledi. 13:08’de ise konsolosluğa yaya olarak girdiği ve bu saatten sonra da bir daha haber alınamadığından bahsetti. Akşam saat 17:50’de resmi makamlara nişanlısı tarafından konsoloslukta zorla alıkonulduğuna dair başvuru yapıldığını belirten Erdoğan, ilgili birimler tahkikat başlattığını söyledi.

Araştırma ve soruşturmalar derinleştikçe ilginç bilgilerin alındığını söyleyen Erdoğan, cinayetin İstanbul’da yargılanmasını talep etti.

Erdoğan, “olayın faillerinin İstanbul’da yargılanması talebimdir,” ifadelerini kullandı ve meselenin birkaç istihbarat mensubunun üzerine yıkılmasından tatmin olunmayacağına dikkat çekti. Sorular cevaplanmadan olayın üstünün kapanmaması gerektiğini söyledi. Suudi Arabistan’ın cinayeti kabul ederek önemli bir adım attığını da söyleyen Erdoğan, anlık hadiseden kaynaklanmadığına dair güçlü emareler olduğuna dikkat çekti.

Cesedin hala ortada olmadığını belirten Erdoğan, olayın planlı bir cinayet olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir çağrı yapıyorum; Suudi Arabistan Kralı başta olmak üzere üst yönetimedir,” ifadelerini kullandı. Suudi Arabistan yönetiminden bundan sonra meselenin tüm sorumlularınıı ortaya çıkarmalarını ve hukuk üzerinden gereken cezalara çarptırılmalarını beklediklerini söyledi. Başkonsolosluk binasının günler sonra incelemeye açıldığını söyleyen Erdoğan, cinayetin ortada olmasına rağmen tutarsız açıklamalar yapıldığına da dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında af ve ant konularına da yer verdi.

Erdoğan, MHP’den gelen af önerisi sonrasında talimat vererek konunun araştırılmasını istediğini ama sonucunda teklife sıcak bakılmadığını açıkladı. MHP ile Ak Parti’nin farkı partiler olduğunu belirterek, bazı konularda farklı düşünüldüğünü de ifade etti. Cumhur İttifakına önem verdiklerini ve farklılıklara yapıcı bir dille yaklaştıklarını söyledi.

Erdoğan, “Af gündeme geldiğinde, bu işi tam manasıyla masaya yatırdık. Teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştık. Burada temel bir ilke var. Temel ilke bir devlet kendisine karşı işlenen suçlara af yetkisine sahip olabilir ama kişilere karşı işlenen suçlara karşı devlet af yetkisine sahip değildir,” ifadelerini kullandı. Af konusunda uyuşturucu baronlarına kader mahkumu denemeyeceğini ifade eden Erdoğan, milletin vicdanını rahatsız edeceğinden bahsetti.

And konusunda ise “İstiklal Marşımız dışında bir and tanımıyoruz, tanımayacağız,” dedi.

2013 yılında andımız tartışmasının kapandığını ifade eden Erdoğan, yetki aşımı yaparak bu düzenlemenin iptal edildiğini söyledi. Türkiye’yi hak etmediği bir tartışmanın içine sürükleyen bir karar olduğunu ifade eden Erdoğan, Andın ilk halinin Türk Ocaklarını kapatmasıyla, üniversitelerini perişan etmesiyle bilinen tıp doktoru Reşit Galip tarafından yazıldığına dikkat çekti.

Erdoğan, Reşit Galip için “Türkçe Ezan zulmünün de mimarıdır,” ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında “Türk Türklüğüyle övünsün ama ırkçılık boyutuna taşınmasın,” sözlerini de dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti devletinin 81 milyonun ortak devleti olduğunu söyleyen Erdoğan, tek bayrak – tek vatan – tek devlet söylemini yineledi.

Konuşmasının devamında Cumhur İttifakı konusunda da bilgi veren Erdoğan, geleceğe taşımak istediklerini ifade etti.

Erdoğan, görüş farklılıklarının olduğunu ve Cumhur İttifakı’na gölge düşürmesine fırsat vermeyeceklerini söyledi. Sözlerinin devamında ise “madem öyle biz de herkes kendi yoluna deriz,” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda ise hem ülke hem millet hem de parti için hayati gelişmelerin olacağı bir döneme dikkat çekerken, yeni bir atılım sürecine girildiğini de söyledi. Siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkiler içinde olunan Avrupa’nın zorlu günler geçirdiğini ve ABD’nin hamlelerinin yakından izlendiğini belirtti. Orta Asya ile de iyi ilişkiler içinde olunduğundan bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum