Paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kamu Bankalarını Hangi Konuda Uyardı?


 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günü yaptığı konuşmada bankacılık sektörünü ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Kamu bankalarına yaptığı çağrılar ise toplantıya damgasını vurdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada kamu bankalarını ilgilendiren konulara değindi. Reel sektörün kredi kullanımına yönelik açıklamalarda bulunan Erdoğan, kamu bankalarına faiz yarışından kaçınma çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya gibi isimler katıldı.

Bunlardan başka Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank genel müdürleri ve Erdoğan’ın 4 ekonomi başdanışmanı da toplantıda yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu bankalarının, özel bankalarla faiz yarışına girmemelerini istediğini söyledi. Mevduat faizlerinin de düşürülmesi gerektiğini belirten Erdoğan, bankaların rasyonel kararlarla faizleri düşürebileceğini ifade etti.

Bankacılık sektörünün yoğunlaştığı, Salı günü gerçekleşen grup toplantısında kamu bankaları gündemin esas konusu oldu.

Kredi Garanti Fonu teminatlı kredilerin azalmasıyla birlikte, kredi büyüme hızında da yavaşlama görülürken, söz konusu durum kamu bankalarında görülmedi. Yani kamu bankaları kredilerde hala aynı isteği sürdürüyor. Bankacılık sektöründe kur etkisinden arındırılmış 13 haftalık yıllıklandırılmış ortalama kredi büyüme hızı, 13 Ekim haftası itibariyle %16’ya geriledi. Aynı veriler kamu bankalarında %24 olarak açıklandı.

Erdoğan’ın açıklamaları piyasaların gündeminde olurken, bugün açıklanan Ekim ayı reel kesim güven endeksi de takip ediliyor.

Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE), Ekim ayında bir önceki aya göre 2,1 gerileme ile 109,5 seviyesine indi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 1,0 puan artarak 112,2 puana yükseldi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın