Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: İşsizliğin Yükselmesi İstihdam Yaratılmamasından Değil, İşgücüne Katılımın Artmasından Kaynaklanıyor

AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Suriye, F-35, S-400 ve Patriot gibi konuları ele aldı. Ayrıca istihdam ve işsizlik sorununa da açıklık getirdi.
Erdoğan: İşsizliğin Yükselmesi İstihdam Yaratılmamasından Değil, İşgücüne Katılımın Artmasından Kaynaklanıyor
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında; işsizlik, istihdam, bütçe görüşmeleri, ABD ile devam eden S-400 ve F-35 meselesi ile terör konusu gibi önemli gündem maddelerini ele aldı.

Mecliste milletin beklentilere cevap verecek yasama faaliyetlerinin uzlaşmacı bir yaklaşımla devam ettiğini söyleyen Erdoğan, aynı yaklaşımı diğer partilerden de beklediklerini ifade etti.

Tüm milletvekillerine seslenerek, hiç kimsenin kendi seçim bölgesini ihmal etmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Herkesin kendi bölgesinde ilçeleri, mahalle ve köyleri tek tek ziyaret ederek, gerekli görülen konuları ilgili bakanlıklara ulaştırması gerektiğini söyledi.

AK Parti Döneminde İstihdamda 9 Milyon Artış Oldu

AK Parti Döneminde İstihdamda 9 Milyon Artış OlduPartisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan iktidarda oldukları süre boyunca Türkiye’nin istihdamında 9 milyon kişi artış olduğunu belirtti. Şu anda işsizlik oranının %14’e çıktığını hatırlatarak bunun altında yatan sebebin istihdam yaratılmaması değil işgücüne katılım oranının yükselmesi olduğunu belirtti.

2002 yılından bu yana işgücüne katılma oranında 3,6 puanlık artış olduğunu, bunu ise eğitim düzeyinin yükselmesiyle çalışma hayatında yer alan kişi sayısının artması olarak açıkladı. Dolayısıyla işsizlik rakamının yüksek çıktığını fakat bunu seferberlik anlayışı ile çözülebilecek bir sorun olduğunu sözlerine ekledi.

Meclis’teki bütçe görüşmeleri hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı herkesin tam mesai bir şekilde görevinin başında olacağını ve görüşmelerin her sabah saat 11:00’de başlayacağını açıkladı. Güçler ayrılığının keskinleştirilmesiyle milletvekilleri üzerindeki yükün arttığını, ilaveten kanun tekliflerinin yasalaştırması sorumluluğunun da bu kişilere ait olduğunu hatırlattı.

ABD’ye Patriot Alma Talebi Yeniden İletildi

ABD’ye Patriot Alma Talebi Yeniden İletildiCumhurbaşkanı Erdoğan 13 Kasım’da ABD Başkanı Donald Trump ile S-400 ve F-35 meselelerini ele aldı. S-400 konusunda Trump ile mutabakata vardıklarını ve Patriot alma talebinin bir kez daha iletildiğini söyledi.

F-35 konusunda Türkiye’nin müşteri konumunda değil ortak olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Şayet F-35 meselesindeki uzlaşmaz tavır sürerse, Türkiye’nin orta vadeli ihtiyaçları için arayışlara girme zorunda kalacağını da ifade ettik. Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni Soykırımı kararının haksız olduğunu belgeleriyle ortaya koyduk.” şeklinde açıklamada bulundu.

Suriye konusunun da görüşmenin en önemli gündem maddesi olduğunu, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı en etkili mücadele veren ülke olduğunu vurguladı. Bugüne kadar 4 binden fazla DEAŞ’lının, Barış Pınarı Harekatı süresince ise 1200’den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

ABD’nin halen bazı terör örgütlerini desteklediğinin anlaşıldığını söyleyen Sayın Cumhurbaşkanı, Suriye’de hemen her gün bir saldırı düzenlendiğini anlattı. Türkiye’nin terör örgütlerine karşı gösterdiği mücadelenin, Kürtlere karşı yapılıyormuş gibi bir algı yaratıldığını dile getirdi.

Türkiye’nin meselesinin sınırlarımızı kuşatan teröristlerin temizlenmesi olduğunu belirterek, “PKK’ya karşıyız, YPG’ye karşıyız, PYD’ye karşıyız. Sizin bu ifadeleriniz Kürt kardeşlerimize saygısızlıktır.” şeklinde bir yorumda bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu