Paylaşım

Cumhurbaşkanı Erdoğan İş Dünyasını İstihdama Davet Etti


 

İstihdam Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasına istihdam çağrısında bulundu ve hayata geçirilmesi planlanan projelerden bahsetti.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İsithdam Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iş dünyasına istihdam çağrısı yaptı. Her müessesenin “artı iki” kişiye istihdam sağlaması durumunda, %11,1 olan büyüme oranının daha da yükseleceğini belirten Erdoğan; “Türkiye’nin geleceği ile ilgili kriz tellalarına vereceğimiz en güzel cevap istihdamda gerçekleştirdiğimiz 1,5 milyon kişilik ilave istihdamdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 ve daha fazla çalışanı olan esnafların primlerinin bir ayını kendilerinin, bir ayını devletin ödeyeceğini söyledi.

12 ay sürmesi planlanan teşvik programında küçük işletmelere bir ay senden bir ay benden sistemi uygulanacak. İş başı programlarına katılanlara günlük 54 lira harçlık verilecek ve GSS primleri karşılanacak. Erdoğan geleceğin mesleği olarak görülen siber güvenlik alanında da gençlere özel eğitim programı yapılacağını ve eğitime katılanlara günlük 75 lira harçlık verileceğini müjdeledi.

Ekonomimizin daha da büyümesi adına iş adamlarına daha çok istihdam sağlamalarını rica eden Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

En çok istihdam yaratan firmalara ve işadamlarına ödül töreninde konuşan Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyelerinden yeni taleplerde bulundu. 1,5 milyon üyesi olan TOBB’dan yılbaşında artı bir istihdam sağlanmasını isteyen Erdoğan, bu kez her kurumun artı iki istihdam sağlamasını istedi. Bu sistemin oturması durumunda ekonomik büyümenin hızlanacağını ve Türkiye’yi kıskananların çıldıracağını belirtti.

Erdoğan yeni istihdam sağlayacaklara; “veren el alan elden hayırlıdır” diyerek teşvik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstihdam Şurası’nda hemen herkes için müjdeli haberler verdi. Sanayicilerimizin işçi ve eleman bulma sıkıntısına değinirken, hayata geçirilmesi gereken programların detaylarına değindi. Örneğin eğitim kurslarına katılan ve 2-5 yaş arası çocuğu olan annelere 400 lira aylık bakım desteği verilecek. Bunun yanında 18-25 yaş arasındaki gençlerin, kayıtlı olarak çalışmaya başladıkları takdirde, yeşil pasaport olarak bilinen özel damgalı pasaportu kullanmaya devam edebileceklerini söyledi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın