Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İnternet Yasaklarına Dair Yeni Düzenleme Sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan internet yasaklarına dair önemli açıklamalar geldi. Yargı Reformu Stratejisi Programı kapsamında konuşan Erdoğan’ın açıklamaları Wikipedia’ya uygulanan erişim engelinin kalkabileceğine işaret ediyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İnternet Yasaklarına Dair Yeni Düzenleme Sinyali

Bilindiği üzere ülkemizde pek çok internet sitesine erişim engeli uygulanıyor. Bu siteler arasında ise internet ansiklopedisi Wikipedia yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda platform bazı uygunsuz içerikler nedeniyle ülkemizden erişime kapalı hale gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bugün gelen açıklamalar internet yasaklarında yeni bir dönemin başlayacağına işaret ediyor.

Yargı Reformu Stratejisi Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasaklı internet sitelerinin kaderini etkileyecek açıklamalarda bulundu. Bundan böyle bir sitenin tamamen yasaklanması yerine uygunsuz içeriğe özel bir yasaklama söz konusu olacak. Yapılan açıklama sonrası gözler yaklaşık 2 yıldır yasaklı olan Wikipedia’ya çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İnternet açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İnternet açıklaması

Bilindiği üzere Wikipedia’ya 2017 yılından beri Türkiye’den erişilemiyor. Pek çok kullanıcı VPN gibi farklı yollardan siteye erişim sağlasa da, uygulanan erişim engeli can sıkıcı. Wikipedia’da yayınlanan “Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi”, “Devlet Destekli Terörizm” başlıklı makalelerde Türkiye, teröre destek veren ülkeler arasında gösteriliyordu.

BTK tarafından alınan karar ile söz konusu bilgilerin gerçeği yansıtmaması sebebiyle Wikipedia’ya erişim engeli uygulanmaya başlandı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrası, o günden bu yana yasaklı olan Wikipedia yeniden açılabilir. Erdoğan yaptığı açıklamada “Bir internet sitesinin tamamına değil, belli sayfanın erişiminin engellenmesine yönelik çalışmalar yapacağız” ifadelerinde bulundu.

Yapılan açıklamadan anlaşılıyor ki Wikipedia’nın önümüzdeki günlerde açıldığı haberini alabiliriz. Söz konusu makalelere özel erişim engelinin uygulanması halinde platform geneli erişime açılacaktır. Daha önce ülkemizde YouTube, Twitter’da geçici süreli erişim engelleri uygulandığı biliniyor. Ancak bundan sonra yapılacak olan düzenlemeler ile internet sitelerine yönelik yaklaşımın değişeceği görülüyor.

Wikipedia AİHM’e Gitmişti

Wikipedia AİHM’e Gitmişti

2 yıldan fazla süredir Türkiye’de yasaklı olan Wikipedia, geçtiğimiz günlerde AİHM’e başvurmuştu. Erişim engelinin kaldırılması için başvuruda bulunan Wikipedia yetkilileri, bugüne kadar Türk yetkililer ile yaptıkları temaslardan sonuç alamadıklarını ve çareyi AİHM’e gitmekte bulduklarını söylemişti. Wikipedia yetkilileri tüm siteyi engellemek yerine belirlenen makalelere erişim engeli uygulanabileceğini ifade ediyor.

Bilindiği üzere Wikipedia’da pek çok konuya dair aydınlatıcı içeriklere ulaşmak mümkün. Burada bulunan içerikler kullanıcılar tarafından düzenleniyor. Dolayısıyla zaman zaman yanlış bilgilere rastlamak mümkün. Yapılacak olan düzenleme ile önümüzdeki dönemden itibaren internet sitelerinin tamamının yasaklanması yerine uygunsuz içeriklerin engelleneceğini söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum