Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Günde 10 Milyon Metreküp Gaz Aktarılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Günde 10 Milyon Metreküp Gaz Aktarılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filyos’ta, Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının başında, 2023’ün birinci çeyreğinde ilk fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp gazın günlük iletime aktarılacağını ve derin deniz tarafından da ilk kaynağın önümüzdeki ay gerçekleşeceğini söyledi. Erdoğan, Sakarya Gaz Sahası’nın pik üretime 2026’da ulaşacağını ifade etti.

Türkiye’nin son 20 yılda elde ettiği her kazanımın gerisinde çok büyük bir emek ve sabır olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Buradaki çalışmalarımız Kasım’ın ilk haftasında bitecek. Türkiye’nin 20 yıldaki her kazanımında büyük bir emek var. Hedeflerimizi gerçekleştirmek için çok çalıştık.” diye konuştu.

Dördüncü Sondaj Gemisinin Adı Belli Oldu

Bölgede yaşanan son gelişmelerin, Türkiye’nin Karadeniz’de yaptığı keşfin stratejik önemini artırdığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dördüncü sondaj gemimizin adını Abdülhamid Han olarak belirledik. Mersin Taşucu’nda teknik hazırlıkları yapılıyor.” açıklamasında bulundu.

Enerji fiyatlarındaki artışa da değinen Erdoğan, gelişmiş ekonomilerde enflasyonun son 40 yılın en üst seviyesinde olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

2023’te Hanelerde Kullanılması Hedefleniyor

Enerjiyi bir gerilim ve çatışma alanı değil, bölgesel iş birliğinin anahtarı olarak gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi, enerji arz güvenliği sorununu tamamen çözmüş bir ülke yapıncaya dek mücadeleye çok yönlü şekilde devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz gazının miktarı kadar, yerli imkanlar ile tarifi bir keşfe imza atılmasının önemine dikkat çekerek, 2023 yılının ilk çeyreğinden itibaren doğalgazın hanelerde kullanılmaya başlanmasıyla önemli bir psikolojik eşiğin daha aşılacağını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.