Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan D-8 Zirvesinde Milli Para Vurgusu Yaptı

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi, Türkiye'nin ev sahipliğiyle başladı. Zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan milli para kullanılması ve teşkilat olarak büyüme çağrısı yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan D-8 Zirvesinde Milli Para Vurgusu Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasıyla başlayan D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi, bu sabah Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Türkiye’nin ikinci kez ev sahipliği yaptığı zirvede, Erdoğan ticarette milli para kullanmamız konusunda önemli detaylara değindi.

Dünyanın gelişmekte olan 8 ülkesinin bir araya gelmesiyle, D-8 zirvesinin tarihinde ikinci dönem de başlamış oldu.

Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda düzenlenen zirveye; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Yusuf Kalla, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Şehriyar Alem, Malezya Başbakan Yardımcısı Zahid Hamidi ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Loza gibi devlet liderleri katılıyor.

Bunlardan başka, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde de misafir ülke cumhurbaşkanları olarak zirvede yer alacak diğer isimler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeler arasında ticarette artık milli paralarımızı kullanmamız gerektiğini vurguladı.

Erdoğan’a göre eğer böyle bir adım atılırsa, D-8 tarihinde de bir devrime imza atılmış olacak. Kur baskısı altında ülke ekonomilerini eritmenin bir anlamı olmadığını söyleyen Erdoğan, bir takas odası kurulması adına merkez bankalarının bir araya getirilmesi önerisinde bulundu. Ek olarak, D-8 ülkelerinin toplantı katılım düzeylerinin ve çalışmalarının artırılması, özel sektör kuruluşlarını da bu çalışmalara dahil edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Savunma ve sanayi başta olmak üzere birçok alanda ortak üretim çağrısı yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan, her şeyin değiştiği bir dünyada D-8 ülkelerinin yerinde saymasının kabul edilemez bir durum olduğunu, teşkilatın yeni katılımlarla canlanması gerektiğini belirtti. “İşbirliği fırsatlarını çoğaltmak” temasıyla düzenlenen D-8 ülkeler topluluğu, 1997 yılında merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan öncülüğünde kurulmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum