Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP’nin İş Bankası Hisselerinin Hazine’ye Geçmesi Gerektiğini Söyledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Türkiye İş Bankası'ndaki hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı'na devredilmesi gerektiğini söylerken, İş Bankası'ndan beklenen cevap gecikmedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP’nin İş Bankası Hisselerinin Hazine’ye Geçmesi Gerektiğini Söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) bir televizyon kanalı satın alıp almadığı yönündeki sorunun ardından konuyu Türkiye İş Bankası’ndaki hisselere getiren Erdoğan, CHP’nin buradaki hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılması gerektiğini belirtti. Atatürk’ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremeyeceğini de sözlerine ekledi. Hisse tartışmasında İş Bankası’ndan tepki dolu açıklamalar geldi.

Erdoğan, CHP’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ü suistimal ederek, onun İş Bankası hisselerinin %28’inin sahibi durumunda olduğunu belirtti.

Siyasi partilerin bir televizyon kanalı açmalarında herhangi bir mahsur olmadığını ancak banka kurmalarının yasak olduğunu söyleyen Erdoğan, CHP’nin buradan para kazanmadığını fakat var olan dört üyesinin hangi işleri yaptığının araştırılması gerektiğini bildirdi. Vakıfbank’ta bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hisselerinin de genel müdürlüğe aktarılması için gerekli talimatları verdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisselerinin ancak Hazine’ye aktarılmasının uygun olacağını dile getirdi.

Erdoğan’ın bu talebi üzerine İş Bankası konu ile ilgili detaylı bir açıklamada bulundu.

Bankanın 26 Ağustos 1924 tarihinde, Atatürk’ün talimatları ve sermayeye bizzat katılımıyla kurulduğu, 1 milyon lira tutarındaki kuruluş sermayesinin Atatürk ile yakın çevresindeki asker, bürokrat ve Anadolu ticaretinin önde gelenlerinin birikimleri ile karşılandığı belirtildi. Atatürk’ün vefatının ardından vasiyetnameye uygun olarak, hisselerini Cumhuriyet Halk Partisi’ne devredildiği, oy haklarının CHP tarafından kullanıldığı, hisselerden kaynaklı temettünün Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu’na tevdi edildiği bildirildi.

Türkiye İş Bankası’nın sermaye yapısı gereğince Atatürk hisselerini temsilen, Yönetim Kurulu’nda bulunan üyelerin kim olduğu ya da kim tarafından aday gösterildiğinden bağımsız olarak, tüm faaliyetlerine kuruluş misyonuna uygun olarak devam ettiği açıklandı. İş Bankası’nın siyaset malzemesi yapılamayacak kadar önemli bir kuruluş olduğu, ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içerisinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılmasının milli menfaat meselesi olduğu vurgulandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün İş Bankası’ndaki hisselerinin yasal temsilcisi olduklarını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu İş Bankası Hisse Yorumu

Bu hisselerden herhangi bir kazanç sağlamadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, gelirin vasiyette yazdığı gibi TTK ve TDK’ya gittiğini, Erdoğan’ın bu talebi ile hisseleri Varlık Fonu’na devretmeyi mi planladığını anlayamadıklarını söyledi. CHP Parti Meclis Üyesi Bülent Tezcan ise yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın Atatürk’ün şahsi mirasına saldırdığını, İş Bankası tartışması açmasının tek amacının dikkatleri ekonomik krizden başka bir tarafa çekmek olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum