Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cari Açık Ekonomimizin Yumuşak Karnı Olmaktan Çıkıyor

Enflasyon, cari denge, ekonomik büyüme gibi gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 yılında faiz oranlarının daha da düşürüleceğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cari Açık Ekonomimizin Yumuşak Karnı Olmaktan Çıkıyor

Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülke ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile şu anda hiçbir şekilde işimiz olmadığını ve borçların 2013 yılında bitirildiğini söyledi.

AK Parti iktidarı boyunca ekonomiyi geliştirerek halkın yaşam kalitesini yükselttiklerini ifade etti. İlaveten 2020 yılında faiz indirimlerinin süreceği sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranlarını indirerek ülkemizin üzerindeki kara bulutların dağıtıldığını söyledi.

Faizler DüşecekTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son üç toplantıda politika faiz oranlarında indirime giderek, toplamda 1000 baz puanlık düşüş uyguladı. 2020 yılında faizlerin çok daha düşük olacağını söyleyen Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir etkinlik açılışında da bu söylemini yinelemişti.

Faizlerin bir dönem %40 seviyesine çıktığını hatırlatarak bu yıl başkanlığa getirilen Murat Uysal dönemiyle %13,5 seviyesine kadar indiğini belirtti. Önümüzdeki süreçte de faiz oranlarını düşürüleceğini söyledi. Ak Parti’nin iktidara geldiği zaman IMF’e 23,5 milyar $ borcu olan Türkiye’nin bu borcunu 2013 yılının Mayıs ayında sıfırladığını hatırlattı. Dolayısıyla şu anda bu kurum ile hiçbir şekilde işimiz olmadığını vurguladı.

Ekonomik büyümede ortalama %5,6 seviyesini gerçekleştirdiğimizi söyleyen Erdoğan, artık cari açık meselesinin ekonominin yumuşak karnı olmaktan çıktığını ifade etti. Enflasyonda tek hane hedefinin yakalandığını ihracatta ise 180 milyar $’ı aşan rekor seviyelerin görüldüğünü dile getirdi.

Yatırımcılara hiçbir konuda tereddüt etmeden kendi sektörlerine yatırım yapma çağrısında bulundu.

Ekonomi Toparlanma2018 yılında birçok sektörde sıkıntı yaşandığını söyleyen Erdoğan, son dönemde otomobil, konut ve beyaz eşya satışlarının yükseldiğini belirtti. Bunun da ekonomide toparlanmanın bir göstergesi olduğunu söyleyerek herkesin endişe ve tereddüt etmeden kendi sektörlerine yatırım yapması yapmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Hükümet olarak vatandaşların günlük hayatını etkileyen ekonomik sorunları göz ardı etmediklerini, ülke ekonomisini geliştirerek yaşam kalitesini yükselttiklerini açıkladı.

İktidara geldikleri dönemde devletin vatandaşa burcu olduğunu anımsatarak, muhalefet kanadına gönderme yaptı. Tüm vatandaşların birinci sınıf kategorisinde yer aldığını, dolayısıyla bütün haklardan ve hürriyetlerden eşit bir şekilde yararlanması gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum