Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’de Konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adalete Uygun Köklü Reformları Gerçekleştirmeliyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada herkes için adalet, barış, refah ve huzur çağrısı yaptı.
BM’de Konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Adalete Uygun Köklü Reformları Gerçekleştirmeliyiz
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm ülkeleri; ahlak, adalet ve vicdan gibi temeller üzerine inşa edilen politikamıza ve girişimlerimize davet ettiğini söyledi.

Nükleer silahlar konusunda herkese aynı hakların uygulanması gerektiğini belirten Erdoğan, en kısa zamanda adalete ve hakkaniyete uygun köklü reformların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Ülkeler olarak birbirimize güvenmediğimiz sürece, hiç kimsenin güvende olmayacağı gerçeğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada dünyadaki gelir eşitsizliği konusuna değindi.

Gelir Eşitsizliğine DeğindiDünyada bir tarafın yüksek gelire sahip olup, lüks hayat sürerken diğer tarafın açlıkla mücadele etmesinin kabul edilemez bir durum olduğunu dile getirdi. Tüm ülkeleri adalet ve vicdana davet eden Erdoğan hakkaniyete uygun kötü reformların gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Nükleer silahların ya herkes için yasak ya da serbest olması, bu konuda da adaletli bir çözüm üretilmesi gerektiğini dile getirdi. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ söylemini yineleyen Cumhurbaşkanı, “Zihniyetimizi de kurumlarımızı da kurallarımızı da değiştirme zamanı çoktan gelmiştir.” ifadesini kullandı.

Tüm dünyayı Suriye’deki insani krizi durdurmak için çabaya davet ederek, Türkiye’nin bu konuda yaptıklarına kısaca değindi. Yılın ilk sekiz ayında 32 bin düzensiz göçmeni denizlerde boğulmaktan kurtardıklarını, Suriyeliler haricinde 58 bin göçmeni de ülkesine gönderdiklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Suriye mültecileri için İran, Amerika ve Rusya’nın el birliği ile çözüm üretebileceklerini dile getirdi.

Suriyeli MültecilerGeçtiğimiz hafta Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Erdoğan arasında üçlü zirve yapılmıştı. Zirvede Suriye meselesi ele alınırken sürecin barışçıl bir şekilde çözüme kavuşması için hedefler belirlendi.

Bölgedeki mültecilerin Rusya, İran ve Amerika ile birlikte çadır kentlerden alınıp konteynerlara yerleştirilebileceğini söyleyen Erdoğan, tüm terör örgütlerine aynı şekilde bakan ortak bir anlayış benimsenmesi gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni, İsrail konusundaki kararları bir türlü uygulamaya geçmediği gerekçesiyle eleştirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi“Adalet, ahlak, vicdan temelinde yeniden yapılandırılacak bir Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi insanlığa yeniden umut verecektir. Güvenlik Konseyinin, İsrail’e ilişkin kararları uygulamaya geçmiyor. O zaman BM ne işe yarıyor? Aldığımız kararlarla tesirli olamıyorsak adalet nerede temerküz edecek.” ifadesini kullandı.

Irkçılığın bir çılgınlık haline dönüşmesinin altında oy kazanmaya çalışan, ifade özgürlüğü bahanesiyle nefretlerini kusan çevrelerin ve siyasilerin yer aldığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.