Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Kapalı Mekanlarda Maske Zorunluluğu Kaldırılmıştır

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrasında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin merakla beklediği maske kararını duyurdu. İşte detaylar...
Erdoğan: Kapalı Mekanlarda Maske Zorunluluğu Kaldırılmıştır
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öğle saatlerinde başlayan Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Vaka sayıları, yoğun bakım hasta sayıları ve okullarda maske kullanımı gibi konuların ele alınacağı toplantı için Bakan Koca daha önce yaptığı açıklamada “Kanaatimce Bilim Kurulu’nun en önemli toplantılarından biri olacaktır” ifadesini kullanmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılan toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu üyeleriyle, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklama yaptı.

“Koronavirüs salgınının ortaya çıkışından bugüne kadar milletimiz ve devletimize verdiğiniz hizmetler nedeniyle şükranlarımı sunuyorum.” diyen Erdoğan, dünyanın son iki yılının salgının gölgesi altında geçtiğini belirtti.

Hayatın olağan akışını karşı karşıya olduğumuz duruma göre tekrar düzenlemek zorunda kaldıklarını ve ülkelerin her birinin kendi kapasitelerine göre salgınla mücadele ettiğini dile getirdi.

Koskoca devletlerin havalimanlarında sınır kapılarında maske kapma yarışına girdiklerini, Türkiye’nin bunlardan alnının akıyla çıkabilen az sayıdaki ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Diğer ülkelerde insanların sağlık kuruluşlarına erişimi sınırlanırken, Türkiye’nin sadece salgın döneminde şehir hastaneleriyle, devlet hastaneleriyle 16 binin üzerinde yeni yatağı hizmete açtığını hatırlattı.

“Vatandaşlarımızı virüse karşı korumak için dünyada geliştirilen her yöntemi en hızlı şekilde ülkemize kazandırarak mücadeleyi ön plana çıkardık.” diyen Erdoğan, bilim insanlarının gayretiyle yerli solunum cihazından tanı kitine, ilaç ve aşı üretimine kadar pek çok başarıya birlikte imza attıklarını sözlerine ekledi.

160 ülkeye ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi yardımda bulunduklarını belirterek, 1 milyon 300 bin kişilik sağlık ordumuzun verdiği hizmetlerin unutulmayacağını dile getirdi.

Ardından herkesin merakla beklediği haberi veren Erdoğan, “Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 3 yıldır uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçları ve sağlık kuruluşlarında maske kullanımı vaka sayısı binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edecektir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.