Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklamaları Döviz Kurlarını Yükseltti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'na yönelik eleştirilerinden sonra dolar ve Euro yeniden yukarı yönde hareket etmeye başladı.

Perşembe günü, veri akışı açısından gündemin zayıf olması döviz kurlarının yükselişlerine ara vererek bir miktar gevşemesine neden oldu. Dünkü işlemlerde Euro 4,55’lere, dolar 3,85 seviyesine kadar indi. Haftanın son işlem gününde ise yeniden yükselişe geçti. Ak Parti İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı eleştirdi. Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında döviz kurlarında tansiyon yeniden yükseldi.

Perşembe günü 4,55 seviyesine kadar inen Euro/TL yeniden 4,60 sınırına dayandı.

Önceki gün 4,61 rekorunu kıran Euro, dün rekorlarına ara vererek biraz gevşemişti. Ancak bugün Erdoğan’ın Merkez Bankası’na yönelik eleştirileri sonrasında hareketini yukarı yönde çevirdi. Kur, saat 12:10 itibariyle 4,5941 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar kuru da Perşembe günkü verdiği kayıpları alarak 3,90’ın üzerini gördü.

TCMB’nin verdiği sözlerin hiçbirisini tutmadığını söyleyen Erdoğan, bağımsızlıkları olduğu için müdahale edemediklerini ve bu sebeple de şu an bu durumda olduklarını söyledi. Erdoğan konuşmasında, dövizdeki şişkinliğin kısa sürede sönerek, eski düzenine döneceğini belirtti. Dolar/TL bu açıklamaların ardından 3,90 seviyesini aştı. Kur şu dakikalarda 3,8933 seviyesinden işlem görüyor.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, doların küresel anlamdaki kaybının Türk lirasını olumlu etkileyebileceğini söyledi.

Dolardaki küresel kaybın, Türk lirası için bir avantaj olduğunu belirten Aksoy, Türkiye’ye dair risk algısı düzelmedikçe TL’de önemli bir kazanç beklemediklerini ifade etti. Gündemin yakından takip edilmesi ve temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise ABD konut verileri piyasaların odağında olacak. Ek olarak ABD’de yargılanan iş adamı Reza Zarrab’ın yaklaşan duruşması da piyasaların gündeminde yer alan bir diğer konu. Rezzab’ın bir sonraki duruşması 27 Kasım’da gerçekleşecek.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle