Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB’ye Tam Üyelik Teşvik Edilmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü için bir mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında AB'ye tam üyelik vurgusunda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: AB’ye Tam Üyelik Teşvik Edilmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü için yayımladığı mesajında önemli açıklamalara yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun ilanı ile Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) adaylık statüsünün tescil edildiği 1999 yılından beri ülkemizde de “Avrupa Günü” olarak kutlandığını söyledi.

Schuman Deklarasyonu’nun özündeki düşüncelerin, tüm dünyayı yıkan bir savaşın ardından Avrupa’da, ülkelerin farklılıklarını ve düşmanlıklarını kenara bırakarak barış, güvenlik, kalkınma ve refah için bir araya gelmesini sağladığını belirten Erdoğan, “AB ise geçmişten günümüze geliştirdiği ortak politikalarla barış projesi olmanın çok daha ötesine geçmiştir.” ifadelerini kullandı.

AB’nin, Ukrayna Savaşı’yla birlikte kendine yeni bir hikâye yazmasının zamanının geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’nın ortasında tüm dünyanın gözü önünde yaşanan bu trajedi, AB açısından uyarı mahiyetindedir. Şimdi, Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı dönemdeki gibi bir dayanışmaya, işbirliğine ve en önemlisi de vizyoner ve cesur bir bakış açısına ihtiyaç vardır.” sözlerine yer verdi.

Türkiye, AB için Stratejik Öneme Sahip

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajının devamında, Türkiye’nin AB için stratejik öneme sahip olduğunun altını çizdi. Erdoğan, Ukrayna’daki savaşın küresel boyutlara ulaşan menfi etkileri güvenlik, göç, tedarik zincirleri ve enerji başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok alanda AB için stratejik önemde olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye-AB ilişkilerini her alanda geliştirmek, her iki tarafın da menfaatine olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin her türlü engele rağmen sabırla ve kararlılıkla sürdürdüğü AB’ye tam üyelik süreci, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmelidir. Bu, AB’nin kendi gelecek tasavvuru, itibarı ve güvenilirliği bakımından da zaruridir.” ifadeleri ile mesajını sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.