Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin Döviz Operasyonunun Ters Teptiğini Söyledi

Döviz kurlarında yaşananların başta ABD olmak üzere batının sıkıştırma operasyonları olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, işlerin tersine döndüğünü, spekülatörleri terbiye etmeleri gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin Döviz Operasyonunun Ters Teptiğini Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlerle bir araya geldiği toplantıda, son dönemdeki gelişmeler hakkında genel bir değerlendirmede bulundu. Yerli otomobil sürecinin yavaşlığı, tanzim satışları ve işsizlik oranları gibi konulara değinen Erdoğan, en çok son günlerdeki döviz dalgalanması üzerinde durdu. Yapılanın ABD başta olmak üzere batının bir sıkıştırma operasyonu olduğunu, ancak girişimlerinin ters teptiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; döviz, faiz ve kur ile ilgili bir sıkıştırma operasyonuna maruz kaldığımızı söyledi.

Abd Doviz OperasyonuSöz konusu saldırıların ABD’nin bir sıkıştırma operasyonu olduğunu dile getiren Erdoğan, şu anda TL bulamadıklarını ve işlerinin tersine döndüğünü aktardı. TL bulamadıkları için de doların düşmeye başlayarak, 5,30’a kadar gerilediği ekledi.

Türkiye’nin iyi bir konumda olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı sözlerine; “Seçimden sonra diyorlar… Bu oyunu oynayan bankalar ‘Seçim zamanları rapor açıklamayacağız’ demeye başladı. Açıklasan ne yazar? Bundan önce yaptınız tutmadı, yine tutmayacak. Bu siyasi bir dayatmadır. “ şeklinde devam etti.

Asıl sıkıntının faiz konusu olduğunu, faizi düşürdükçe de enflasyonda düşüş görüleceğini söyledi.

Enflasyon Faiz IliskisiTürkiye ekonomisine kimsenin yaptırım uygulayamayacağını dile getiren Erdoğan, yolumuza kararlı bir şekilde devam edeceğimizi belirtti. Faiz ile enflasyonun ters orantılı olduğunu, bu nedenle faizleri düşürerek enflasyonda istenen hedefe ulaşılacağını aktardı. Son günlerde yaşanan gelişmelere yönelik, spekülatörlerin terbiye edilmesinin şart olduğunu ve fiyatların kontrol altında tutulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Tanzim satışları konusunda zincir marketlerin yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Erdogan Tanzim Satis AciklamasiTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Salı günü yaptığı açıklamada Migros, BİM ve A101 gibi bazı zincir marketlerin de tanzim satışlarına başladığını duyurdu. Zincir marketlerin bu konuda yardımcı olması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürümden kazanarak, halkı sömürülmemesini istediğini belirtti. Sırayla küçük marketlerde de tanzim satışlarının başlayacağını aktardı.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte işsizlik oranında düşüş olacağını dile getirdi.

Issizlik AzalacakBu mevsimlerde işsizliğin arttığını fakat yaz aylarının gelmesiyle birlikte olumlu gelişmelerin olacağını vurgulayan Erdoğan, oran olarak tek haneye inileceğini bildirdi. Yerli otomobil konusunda ise her türlü teşviğin verilmesine rağmen işin halen ağırdan alınmasından yakındı.

Gereken altyapının bizde olduğunu, esas olanın yerlilik ve millilik olduğunu dile getiren Erdoğan, çalışmalarda biraz gevşeme olduğunu ve seçimlerden sonra masaya yatırılacağını söyledi. Bir an önce adım atılması gerektiğinin altını çizen Sayın Cumhurbaşkanı “5 önemli firma imzaları attı. İmzayı attınız, başlayacaksınız. Ya başlayacaksınız ya başlayacaksınız. Başlamazsanız hesaplaşacağız.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu