Yatırım yapmaya başla!

Asgari Ücreti Değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 Planlarından Bahsetti

Yeni asgari ücret açıklamasından sonra konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 bütçe planı olmak üzere hayata geçirilecek çalışmaları anlattı.
Asgari Ücreti Değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019 Planlarından Bahsetti

2019 yılında uygulanacak olan asgari ücret 2020 TL olarak belirlendi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dört toplantı yaparak bağladığı karara gelen ilk tepkiler olumlu oldu. %26,05 oranında artış yapılırken, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, yeni asgari ücretin makul ancak mükemmel olmadığını söyledi.

Milyonlarca çalışanın beklediği karar sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretin 417 lira arttığını, yeni yılı bu müjde ile karşıladıklarını dile getirdi.

2019 bütçe planı hakkında konuşan Erdoğan, önceliklerinin disiplin olduğunu ve vergileri millete sunmaya devam edeceklerini söyledi.

2019 yılını başarılı şekilde geçirmemize imkan tanıyacak bir bütçe planı hazırlandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu çok iyi kullanarak Türkiye’yi şahlandırmaya devam edeceklerini belirtti. 961 milyar lira olarak belirlenen bütçenin faiz hariç 843 milyar lira olarak tahmin edildiğini, 2019 yılı bütçe gelirlerinin 880,4 milyar lira, bütçe açığının 80,6 milyar lira, faiz dışı fazlanın ise 37 milyar lira olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.

Vergileri yine millete sunmayı esas aldıklarını belirten Erdoğan, 2002 yılında faiz harcamalarının bütçe giderlerinin %43’üne denk geldiğini, bu oranın günümüzde %10 seviyesine gerilediğini anlattı.

Risk primleri 200 puan iyileşme gösterirken, iş gücüne katılım %53,4 ile tarihimizin en yüksek oranına çıktı.

AK Parti’nin iktidara geldiğinden bu yana ekonominin temellerini sağlamlaştırarak büyüttüklerini anlatan Erdoğan, son dönemde yaşanan sarsıntıların başarıyla üstesinden geldiklerini, Ağustos ayında rekor kıran döviz kurlarının %18 gerilediğini dile getirdi. Yıl sonunda 170 milyar dolarlık ihracat rakamı beklendiğini ve cari işlemler açığının 30 milyar doların altına ineceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, satınalma paritesinde bir kademe daha yükseleceklerini ve dünyanın en büyük 17. ekonomisi olduklarını dile getirdi.

Gelecek yılın bütçe planında 161 milyar liranın eğitime ayrıldığını ifade etti.

2019 yılı bütçesinin hizmet odaklı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, sağlığa 157 milyar lira, belediyelere 93,6 milyar lira, tarım sektörüne 16,1 milyar lira, tarımsal yatırımlara 5,1 milyar lira ve diğer desteklere 5,3 milyar lira ayırdıklarını anlattı.

7 milyon katılımcıya ulaşan BES’te, sistemi daha cazip hale getirmek için çalışmaların sürdüğünü, devlet katkı payının 4,1 milyar TL olarak belirlendiğini anlattı. 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacak işçilerin asgari ücret üzerinde tüm sigorta ve vergi giderlerini de devletin üstleneceğini ekledi.

Yılbaşından itibaren elektrik ve doğal gaz fiyatlarına %10 indirim müjdesi verdi.

Elektrik fiyatlarında konutlarda %10 indirim yaptıklarını söyleyen Erdoğan, konut, KOBİ ve ticarethanelerde kullanılan doğal gaza da aynı indirim oranının uygulanacağını müjdeledi. Bu yılın turizm açısından oldukça verimli geçtiğini, 2019 yılının Göbeklitepe yılı olarak ilan edildiğini bildirdi. Akaryakıtta vazgeçilen ÖTV tutarının 8 milyar liranın üzerinde olduğunu, birçok sektörde hem KDV hem de ÖTV indirimleri yaptıklarını anımsatan Erdoğan, vergi politikalarını bütüncül ve adil bir anlayışla gözden geçireceklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum