Yatırım yapmaya başla!

Çukurova’da Yetiştirilen Ayçiçeğinden 200 Bin Tonu Aşkın Rekolte Sağlanacak

Çukurova, Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin ortalama %10’unu karşılıyor. Bu yıl 500 bin dekar alanın üzerinde ekimi yapılan ayçiçekten 200 bin tonu aşkın rekolte sağlanacağı öngörülüyor.
Çukurova’da Yetiştirilen Ayçiçeğinden 200 Bin Tonu Aşkın Rekolte Sağlanacak

Papatyagiller familyasının dünyada en yaygın yetiştirilen ürünlerinden biri olan ayçiçeği, oldukça yüksek bir ekonomik değere sahip. Hal böyle olunca da bu bitki dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yetiştiriliyor ve tarımsal üretimde önemli bir rol oynuyor.

Ayçiçeği, ülkemizin daha çok ılıman bölgelerinde yetişiyor. Nisan-Mayıs aylarında Adana ve çevresine ekimi yapılan bitkiler, yapraklarını açtığında oluşturduğu sapsarı alanla adeta bir görsel şölen yaratıyor.

Bu yıl Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de 500 bin dekarlık alanı aşan alanda ekilen ayçiçeğinden 200 bin tonun üzerinde bir rekolte tahmin ediliyor.

Ayçiçeğinden 200 Bin Tonun Üzerinde Bir Rekolte Tahmin EdiliyorAdana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, yaptığı açıklamada Çukurova’nın verimli ve bereketli topraklarında alternatif ürüne yönelmenin her yıl artış gösterdiğini kaydetti. Bölgede daha önceden “beyaz altın” olarak bilinen pamuğun, daha sonraları “sarı altın” şeklinde anılan mısırın öne çıktığını aktaran Bilgiç, son yıllarda ayçiçeğinin de bu ürünlerin arasına girdiğini aktardı.

Adana’da gerçekleştirilen ayçiçeği ekiminin önemli bir noktaya ulaştığının altını çizen Bilgiç, “Adana olarak geçen yıl 176 bin ton ayçiçeği ürünü elde ettik. Bu neredeyse Türkiye üretiminin %9-10’una tekabül ediyor. Türkiye’de geçen sene 1 milyon 900 bin tona yakın ürün elde edilmiş. Türkiye’nin ayçiçeği tüketimi yılda 4 milyon tonun üzerinde. Biz ürettiğimiz kadar da dışarıdan alıyoruz.” ifadelerini kaydederken Türkiye’nin yağlı tohumlarda dışa bağımlı bir ülke olduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin yağlı tohumlarda dışa bağımlılığına işaret eden Bilgiç, Adana gibi bereketli topraklara sahip yerlerde yetişen ayçiçeğinin üretiminin artırılması gerektiğini bildirdi.

Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin BilgiçAyrıca bu yıl Adana’daki aşırı sıcak havadan dolayı bir miktar verim kaybı yaşandığı takdirde ayçiçeğinden 150 bin ton civarı rekolte beklendiği açıklandı. Bununla birlikte Adana’nın dışında Mersin, Hatay ve Osmaniye’nin de dahil olduğu Çukurova’da 500 bin dekarı aşkın ekim alanıyla 200 bin tonun üzerinde rekolte bekleniyor.

Bilgiç, yaptığı konuşmada üreticilere hayırlı ve bereketli bir sezon geçirmelerini dilerken, “Temmuz ayı sonlarında hasat başlayacak. Bu tür ürünlerin fiyatları ise dünyayla alakalı. Üretici hasat ettiği ürünü seneye bir daha ekebilmeli.” dedi. Türk tarımının kurtuluşunun sürdürülebilir tarımla mümkün olduğunu vurgularken, üreticilerin bunu mümkün kılabilmek için para kazanması gerektiğine işaret etti.

Adana’da yaklaşık 60 dekarlık alanda ayçiçeği üretimi yapan Samet Gök de aşırı sıcakların ürünü olumsuz etkileyebileceğini belirtti ve “İnşallah iyi bir sezon olur. Fiyatların da umduğumuz gibi açıklanmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Diğer bir üretici Ahmet Sağlam ise Temmuz ayı sonu gibi hasat edilecek olan ayçiçeğinde verimli bir sezon beklediklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum