Yatırım yapmaya başla!

Credit Suisse: “Yapay Zeka Yarışını Kazanan Çin Olacak”

İsviçreli bankacılık devi Credit Suisse, yapay zeka savaşını kazanan tarafın Çin olacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Credit Suisse: “Yapay Zeka Yarışını Kazanan Çin Olacak”

Dünyanın iki süper gücü olan ABD ile Çin arasındaki rekabet hızla devam ederken, İsviçreli bankacılık devinden çarpıcı bir yorum geldi. Credit Suisse, Çin’in yapay zeka alanında yarışı kazanmasının ABD’ye kıyasla çok daha yüksek olduğunu belirterek, bunun gerekçelerinden bahsetti.

“Çin yapay zeka konusunda birinci olacak” diyen Dang Tao, ülkenin veri koruma politikasındaki yetersizliklerine değindi. İlaveten; Çin’in de yakında daha sıkı kurallar getireceğini söyleyere buna rağmen ABD’nin yarışta arka planda kalacağını vurguladı.

Elon Musk da dahil olmak üzere pek çok kişi yapay zekanın, nükleer savaştan daha tehlikeli bir silah olduğunu savunmasına rağmen rekabet hızla devam ediyor.

Yapay Zeka Nükleer Savaştan Tehlikeli Hatta Rusya, ABD ve Çin’in gizli askeri yapay zeka çalışmaları yürüttüğü, bu alanda öne geçecek ülkenin dünyayı yöneteceği gibi iddialar ortaya atılıyor. İşte bu noktada; Credit Suisse’den Dong Tao’nun yorumu, yapay zeka yarışı konusunda yeni bir iddiayı karşımıza çıkardı.

Nitekim Dong Tao’ya göre yapay zekanın iki dominant ülkesi konumundaki ABD ile Çin arasındaki mücadelede kazanan Çin olacak.

Dong Tao Çin Yapay Zeka Alanında Lider OlacakVe tahminin en büyük dayanağını: “Çünkü Çin veri koruma konusunda ciddi bir yasaya değil” sözleriyle açıkladı. Ancak yorumuna “Ben Çinli şirketlerin ya da Çinli mühendislerin ABD’den daha iyi olduğunu iddia etmiyorum, yalnızca Çin’i yapay zeka konusunda öne geçirecek faktörün, ülkenin büyük verisi olduğunu söylüyorum” diyerek devam etti.

Yeri gelmişken; Çin Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın büyük veri endüstrisine yönelik 2020 planına kısaca değinelim.

2025'e Kadar Lider Olmayı Planlayan Çin Büyük Veri AtılımıGeçtiğimiz yıl yapılan açıklamada Çin’in büyük veri endüstrisinden elde ettiği geliri 1.5 milyar dolara çıkarmayı planladığı söylenmişti. Ocak ayında da 2025’e kadar yapay zeka alanında dünya lideri olmayı hedefleyen Çin’in Pekin’de 2 milyar dolarlık yapay zeka parkı kurmaya hazırlandığı kaydedilmişti.

Tüm bunların yanında; Çin Bilim ve Teknoloji Bakanı Van Gang, verdiği bir demeçte ülkedeki yeni nesil yapay zeka araştırmalarının teşvik edileceğini duyurmuştu. İşte bu gelişmeler; Tao’nun “Çin lider olacak” öngörüsünü açıkça destekliyor diyebiliriz.

Halihazırda Çin’de veri gizliliği konusunda ciddi bir yasa olmadığını belirten Tao, Çin’in de bir noktada kanun çıkarması gerekeceğini dile getirdi.

Çin Kazanacak Çünkü Ülke Veri Gizliliği Konusunda Yetersiz Politikalara SahipAncak bir yandan sektörün büyümesine zarar vermemeye çalışırken bir diğer yandan da teknoloji kullanıcılarının mahremiyetini korumanın, hükümetleri zora sokacağını açıkladı. Öte yandan; Çin’in yapay zeka konusunda öne geçeceği görüşüne örnek olarak birkaç ay önce Facebook’u yerinden eden Tencent’i gösterdi.

Avustralya’nın yasakladığı Çinli WeChat’in günde 7 milyar fotoğraf işlediğini belirten Tao, bunun muazzam bir veri kaynağı olduğunu belirtti.

Tencent'E Gönderme Yapan Tao WeChat'in Muazzam Bir Veri Kaynağı Olduğunu BelirttiAyrıca Tencent’in piyasa değerinin 2007 yılında 105 milyar Hong Kong doları (13.38 milyar dolar) olduğunu ve bu rakamın 2017’de 3.86 trilyon Hong Kong dolarına (491.57 milyar dolar) yükseldiğini ifade etti.

Açıklamaların Facebook’un içinde olduğu skandalın sonrasında yapılması da dikkat çekti. Keza sosyal medya devinin epey zorlu anlar yaşadığı şu günlerde hükümetlerin Facebook’a yeni yasal düzenlemeler getirmesi gündemde. İlaveten Tao, teknoloji şirketlerinin öncülüğündeki yeniliklerin Çin’in büyümesine yardımcı olacağının altını çizdi. Ülkenin içinde bulunduğu durumu ise “ekonominin yapısal değişimlere uğradığı ve zorlu bir kaldıraçsızlık sürecine girdiği dönem” sözleriyle niteledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum