Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse için İşten Çıkarmaların Durdurulması Çağrısı Yapıldı

Credit Suisse’in iflas etmesinin ardından banka çalışanlarının işten çıkarılmasına dair önlem alınması çağrısı yapıldı.
Credit Suisse için İşten Çıkarmaların Durdurulması Çağrısı Yapıldı
YAYINLANMA ZAMANI

İsviçre Banka Çalışanları Derneği (SBPV) ülke parlamentosuna gönderdiği açık mektupta, Credit Suisse ve UBS’nin acil birleşmesi kapsamında planlanan işten çıkarmaların dondurulması gerektiğini söyledi.

SBPV genel müdürü Natalia Ferrara, milletvekillerine, Credit Suisse’in iflasından personelin etkilendiğini düşünmelerini ve 2023’ün sonuna kadar iş kayıplarını durdurmalarını talep eden bir yazı yazdı. Siyasilerin sorumluluktan kaçmaması gerektiğini belirtti.

İsviçre parlamentosu, Credit Suisse’in geçen ay devlet desteğiyle kurtarılmasını görüşmek üzere olağanüstü toplanacak. UBS, Zürih’teki rakibi Credit Suisse’i, ülkenin finansal sisteminde bir çöküşü önlemek için hükümet, merkez bankası ve piyasa düzenleyicisi tarafından tasarlanan bir anlaşmada 3 milyar İsviçre frangı karşılığında satın almayı kabul etmişti.

Ferrara, İsviçre’deki çalışan sayısına atıfta bulunarak, “Geçtiğimiz üç haftadır, Credit Suisse’deki yaklaşık 17.000 çalışanın çoğu ve 22.000 UBS çalışanı geleceklerine belirsizlikle bakıyor” açıklamasında bulundu. Credit Suisse dünya çapında 45.000 kişiyi istihdam ederken, UBS’de toplamda 74.000 kişi çalışıyor.

Ülkenin yerel medya kaynaklarında yer alan haberlere göre bankanın iş gücünü yüzde 20-30 oranında azaltabileceği belirtiliyor. Bu 11 binden fazla çalışanın etkileneceği anlamına geliyor. UBS, işten çıkarmalar hakkında spekülasyon yapmak için henüz çok erken olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ferrara, kurtarmadan dolayı banka çalışanlarının suçu olmadığını, UBS’nin planlarının hayata geçmesinin aylar süreceğini sözlerine ekledi. İki bankanın birleşmeden etkilenen çalışanlarına koruma ve saygı gösterilmesinin zamanının geldiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın