Yatırım yapmaya başla!

Credit Suisse: Dünya Servetinin Neredeyse Yarısı Milyonerlerde

Küresel Servet Raporu’na göre global servet yüzde 2.6 artarak 360 trilyon ABD doları seviyesine ulaştı. Detaylar aşağıda;
Credit Suisse: Dünya Servetinin Neredeyse Yarısı Milyonerlerde

Credit Suisse’in bu yıl 10. yayınlanan Küresel Servet Raporu’na göre global servet yüzde 2.6 artarak 360 trilyon ABD doları seviyesine ulaştı. Dünyadaki milyoner sayısı geçen yıl yaklaşık 47 milyona ulaştı ve rapora göre şu anda dünya servetinin yaklaşık yarısının sahipleri oldu.

Credit Suisse raporu, ticaret savaşlarına, yavaşlayan küresel büyümeye ve dalgalı borsalara rağmen dünyadaki milyoner sayısının 2018 ortasından 2019 ortasına kadar 1.1 milyon artarak 46.8
milyona çıktığını gösterdi.

46.8 Milyon Milyonerin Toplam Serveti, Dünya Servetinin Yüzde 44’üne Eşdeğer

46.8 Milyon Milyonerin Toplam Serveti, Dünya Servetinin Yüzde 44’üne EşdeğerDünyadaki 46.8 milyon milyonerin, şu anda toplam 158.3 trilyon dolara ya da dünyadaki toplam servetin yüzde 44’üne sahip olduğu belirtildi. Birleşik Devletler hala toplam milyoner sayısı ve büyümesiyle dünyaya liderlik ederken süper güç geçen yıl 675 bin yeni milyoner ekledi ve toplam rakamı 18.6 milyona çıkardı.

Japonya ise 187 bin milyoner ekleyerek toplam rakamı 3 milyonun üzerine çıkardı. Ekonomisi kısmen ticaret gerginliği nedeniyle yavaşlayan Çin de 158 bin yeni milyoner ekleyerek toplamını 4.5 milyona yükseltti.

Kişi Başına Servet En Çok İsviçre’de Arttı, Avustralya’da Azaldı

Kişi Başına Servet En Çok İsviçre’de Arttı, Avustralya’da AzaldıAvustralya, en büyük milyoner kaybeden ülke oldu ve 124 bin gerileyerek 1.2 milyona düştü ancak bu düşüşün büyük kısmı döviz kurlarından kaynaklandı çünkü milyonerler ABD doları cinsinden ölçüldü.

Diğer önemli kayıplar ise Norveç, Türkiye ve Belçika’dan çıktı. Çünkü kişi başına servetin en çok arttığı ülkeler 17.790 dolar ile İsviçre, 11.980 dolar ile ABD ve 9.180 dolar ile Japonya oldu. En çok kaybedenler de 28.670 dolar Avustralya, 7.520 dolarla Norveç, 5.230 dolarla Türkiye ve 4.330 dolarla Belçika oldu.

Orta Sınıfın Yükselişiyle Servet Eşitsizliği Azalıyor Olabilir

Orta Sınıfın Yükselişiyle Servet Eşitsizliği Azalıyor OlabilirÖte yandan tepedeki servet yoğunluğunun Demokrat başkan adayları arasında kilit bir konu haline geldiği aktarıldı. Senatör Elizabeth Warren ve Bernie Sanders’ın ikisi de başkanlık kampanyaları için servet vergisi teklif etmişlerdi. Rapora göre, dünya nüfusunun alt yarısı küresel servetin %1’inden azını oluşturuyor.

Dünyadaki yetişkin nüfusunun alttaki %90’ı -yaklaşık 4,5 milyar yetişkin- küresel servetin %18’ini oluşturuyor. Yine de eşitsizlik azalıyor olabilir. Çünkü en yüksek yüzde 1’lik dilim 2000 yılında küresel servetin yüzde 47’sini kontrol ediyorken 2019’da oran yüzde 45 seviyesinde gerçekleşti.

Sebep ise küresel orta sınıfın servetinin artması olarak gösterildi. Dünyada 10.000 ila 100.000 ABD doları arasında serveti olan insan sayısı, herhangi bir servet segmentinin en büyük büyümesini gördü ve 2000’den bu yana üçe katlayarak 1.7 milyar kişiye ulaştı.

Raporda, eşitsizliğin son üç yıldır azaldığı ve alt orta sınıf ve orta sınıfın artmasıyla düşüş eğilimine devam etmesinin beklendiği kaydedildi. Bununla birlikte rapor servet eşitsizliğinin aşağı yönlü olduğunu söylemek için henüz çok erken olsa da mevcut kanıtların 2016’nın öngörülebilir geleceğin zirvesi olabileceğini gösterdiğini öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum