Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Credit Suisse, Çin’in Uzun Vadeli Büyümesi Konusunda Çok Olumlu!

Credit Suisse CEO'su Tidjane Thiam, Çin'in yükselişe geçtiğini ve uzun vadeli büyümesinden umutlu olduğunu söyledi.
Credit Suisse, Çin’in Uzun Vadeli Büyümesi Konusunda Çok Olumlu!
HABER GİRİŞ

İsviçreli borç veren Credit Suisse CEO’su Tidjane Thiam, Çin’de boğaların yükselişe geçtiğini ve ekonomisinin tüketici odaklı bir ekonomiye geçerken fırsatlar sunduğunu belirtti. Ticarete ise daha az hassas bir hale geldiğini ifade etti.

Çarşamba günü Shenzhen’deki Credit Suisse Çin Yatırım Konferansı’ndaThiam, Çin’in uzun vadeli görünümü ile ilgili çok olumlu beklentileri olduğunu belirtti. Aynı zamanda Çin’in büyümesini uzun zamandır tutan temellerinin hala bozulmamış durumda olduğuna inandıklarını da söyledi.

Thiam, “Çin modelinin, imalat ve ihracata yönelik bir modelden, daha çok tüketici odaklı ve yerli ekonomiye, ticaret gibi konulara daha az duyarlı olacak bir değişimi var,” diyerek, sağlık ve teknolojiyi inandığı iki sektör olarak işaretledi.

Çin şu anda, ABD ile olan bir ticaret anlaşmazlığının ortasında. Her iki taraf da birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi açıkladılar. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak ABD ve Çin, şu anda henüz imzalamadıkları ve birinci aşama olarak adlandırılan bir ticaret anlaşmasına ulaşmayı hedefliyorlar.

Bu gerilimler arasında tarifeler, Çin’in ihracatını etkiledi ve ekonomik büyümesi gittikçe azaldı. Ülke, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 6 oranı ile beklenenden yavaş bir büyüme kaydetti. GSYİH, ticaret savaşının başladığı 2018 yılının ilk çeyreğinden bu yana keskin bir düşüş gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Yine de analistler bu ticari kaygıların fazla abartıldığına dikkat Çin’in büyüyen iç ekonomisinin, ihracattan daha fazla büyümeye katkıda bulunduğunu söylüyorlar. Sonra aylarda Pekin, Çin’in gece ekonomisini yükseltmeye yardımcı olmak için perakende saatlerini uzatan tüketimi artıracak önlemleri açıklamıştı.

Finans Sektörü Anahtarı

Finans Sektörü AnahtarıThiam, finans sektörünün Çin’in ekonomisini dönüştürmede oynayacağı kilit bir rol olduğunu söyledi. Thiam, “Örneğin, emekli aylıkları büyük fırsat. Sosyal güvenlik ağı geliştikçe, nüfus yaşlandıkça, emeklilik sektöründeki varlıklar çok güçlü bir şekilde artacaktır,” dedi.

Thiam, Credit Suisse’nin devlete ait Çin bankası ICBC ile ülkedeki en büyük varlık yönetimi ortak girişimi içinde olduğunu da sözlerine ekledi. Övgü dolu sözlerine “Çin ekonomisinde yaşadığımız sabır ve inancın ödüllendirildiğini düşünüyoruz. Baş çok büyük, yatırım yapıyoruz ve Çin ekonomisini desteklemek için uzun vadede yatırım yapmaya devam edeceğiz,” şeklinde devam etti.

Pekin, finansal sektörünü daha fazla yabancı yatırıma açmak istediğini ve yabancı firmaların yerli firmalarla eşit düzeyde rekabet etmelerini sağlamak istediğini belirtti.

Geçen yıl, anakarada işlem gören yuan cinsinden Çin A hisse senetleri, MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’ne dahil edildi. MSCI, bu yıl A hisselerinin ağırlığını dört katına çıkardı. Ayrıca bu yıl, Çin tahvilleri geniş çapta takip edilen Bloomberg Barclays endeksine de dahil edildi. Bu gelişmelerin Çin ekonomisine milyarlarca dolarlık taze yabancı giriş getirmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın