Yatırım yapmaya başla!

Credit Suisse Üç Yıllık Yeniden Yapılandırma Planı Sonrası Kâr Açıkladı

İsviçreli Credit Suisse, üç yıllık yeniden yapılandırma planının tamamlanmasını izleyen ilk rapor döneminde net kârında bir artış daha açıkladı.
Credit Suisse Üç Yıllık Yeniden Yapılandırma Planı Sonrası Kâr Açıkladı

Credit Suisse 2019 yılının ilk çeyreğinde net kârında bir artış daha kaydetmeyi başardı. İsviçre bankası 2018 yılında dört yıl içinde ilk kez kâr etmeyi başarmıştı. Bu dönemde ise Nisan ayına kadar süren ilk çeyreğin sonunda olumlu bir ivme yakaladıklarını açıkladılar.

Banka, yılın ilk çeyreğinde yıllık yüzde 8 artışla 749 milyon İsviçre frangı net kâr elde ettiğini bildirdi.

Credit Suisse Net Karı 749 Milyon FrankReuters anketine göre; analistler 692 milyon İsviçre frangı net kâr elde edilmesini bekliyorlardı. Refinitiv ise bankanın 2018 yılının ilk çeyreğinde 694 milyon franklık bir net kâr açıkladıktan sonra bu dönemde 793,7 milyon franklık bir net kâr beklentisine sahipti.

Bankanın net geliri ise 2018 yılının dördüncü çeyreğinde 4,8 milyar frank iken bu çeyrekte 5,4 milyar franka yükseldi. Çekirdek sermaye yeterlilik oranı (CET1) ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre değişmedi ve yüzde 12,6 seviyesinde gerçekleşti.

Bankanın müdürü Tidjane Thiam, “Çok yavaş ve zor bir başlangıçtan sonra genel olarak iyi bir çeyrek,” yorumunda bulundu.

Tidjane Thiam Net Kar YorumuKazanç beyanında banka, daha düşük bir risk profili, daha güçlü bir sermaye tabanı ve yapısal olarak daha düşük bir maliyet tabanı ile çalıştığını söyledi. Thiam, bankanın modelinin, piyasaların zorlu olduğu dönemlerde karlılığını korumasını sağlayan esneklik olduğu yorumunu da yineledi.

İlk çeyrekteki performans, özellikle bankanın 1,4 milyar frank net kârı sağlayan uluslararası varlık yönetimi birimi tarafından gerçekleştirildi. Öte yandan yatırım bankacılığı kolu, dördüncü çeyreğe göre 356 milyon frank net gelir elde ederek düşük bir seviye açıkladı.

İsviçre bankası, finansal performansı için bir başka önemli ölçüt olan yüzde 8’lik maddi özkaynak karlılığı bildirdi.

Yüzde 8 Maddi Özkaynak KarlılığıBu seviye, bankanın yüzde 10 hedefinden biraz daha düşük olmasına karşın Thiam, bunun zorlu pazar koşulları nedeniyle olduğunu açıkladı. Thiam, “Böyle bir ortamda, bir Avrupa bankası olarak yüzde 10’a nasıl ulaşıyorsunuz? Geçen yıl yüzde 6’daydık, yüzde 8 gerçekten büyük bir artış,” dedi. Thiam, destekleyici bir pazar ortamı varsa bankanın bu yıl yüzde 10’a ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Credit Suisse, 2019 yılının sonunda 1 milyar İsviçre frangı almak amacıyla 2019’un hisse geri alım programına başladı. Banka ilk çeyrekte 261 milyon İsviçre frangı karşılığında 21,3 milyon hisse aldı. TihBC’den Joumanna, “Berraktık, piyasa koşullarının izin verdiği yaklaşık 1 milyar kadarını hedeflediğimizi söyledik. Bu büyük bir uyarıdır, ancak şu an için teslim etme yolunda olduğumuza inanıyoruz,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum