Yatırım yapmaya başla!

Yürürlüğe Giren Asya-Pasifik Anlaşması’nda Yer Almayan ABD’li Çiftçilerin Başı Dertte

Asya-Pasifik ticaret anlaşması dün ABD olmadan yürürlüğe girdi ve bu durum Amerikan çiftçileri için zor günlerin başlayacağını gösterdi. İşte detaylar;
Yürürlüğe Giren Asya-Pasifik Anlaşması’nda Yer Almayan ABD’li Çiftçilerin Başı Dertte

The Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP) olarak isimlendirilen tarihi 11 ülkelik ticaret anlaşması, yedi ülke tarafından Pazar günü onaylandı. Böylece büyük ticaret anlaşması Avustralya, Kanada, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, Singapur ve Vietnam için hayata geçmişken geriye kalan dört üye Brunei, Şili, Malezya ve Peru’nun’da yakında diğerlerini izleyeceği öngörüldü.

Trans-Pasifik Ortaklığı’nın yenilenmiş bir versiyonu olan anlaşmanın, küresel büyümenin yüzde 14’ünü kapsayan 11 ülke arasındaki tarifeleri düşürerek ihracatlarını birbirlerinin pazarlarında daha ucuz hale getireceği kaydedildi.

HSBC Pazar günü yayınladığı bir notta, planlanan tarife kesintilerinin yaklaşık yüzde 90’ının derhal gerçekleşeceğini bildirdi.

HSBC Yüzde 90 Tarifeler Hemen Yürürlüğe Girecek Ve işletmelerin erken varış gümrük formaliteleri gibi diğer avantajlar sayesinde azalan yönetim giderlerinden yararlanabileceklerini kaydetti. Ancak bu noktada CPTPP’nin ABD gibi anlaşmaya üye olmayan ülkelerin ürünleri için bir tehdit olabileceği, çünkü üye olmayanların ürünlerinin CPTPP ülkelerinde daha pahalı ve daha az rekabetçi olmasının beklendiği söylendi.

Sonuçta dünyanın en büyük ekonomisi başlangıçta eski ABD Başkanı Barack Obama’nın yönetimi altında geniş çaplı anlaşmayı müzakere eden ülkelerden biriydi.

Trump TPP Anlaşması Çekildi Ancak Donald Trump’ın yönetimi altında 2017’nin başlarında anlaşmadan geri çekilmişti. İşte bu nedenle halihazırda düşük emtia fiyatları ve Çin’in cezalandırıcı ticaret tarifelerine maruz kalan Amerikan çiftçilerin, şimdi büyük bir Pasifik ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle 2019’da daha çok sıkıntı yaşamaya hazırlandığı öngörüldü. ABD’nin Washington’la serbest ticaret düzenlemeleri olmayan CPTPP ülkelerinde özellikle de et ve tarım ürünleri konusunda sıkıntı yaşayacağı söylendi.

ABD’nin sığır eti için bir numaralı pazar olan Asya devi Japonya, bu duruma örnekti.

Japonya ABD Sığır Eti CPTPP Anlaşması Çünkü The National Cattlemen’s Beef Association’un uyarısına göre Avustralya’nın ürünleri artık ABD’nin yerini alabilirdi ki CPTPP altındaki Avustralyalı üreticiler için Japonya’daki yabancı sığır eti tarifeleri yüzde 27.5 oranında azaltılacaktı. Zaten kurumun başkanı olan Kevin Kester de bu ayın başlarında yaptığı açıklamada; “ABD sığır eti endüstrisi, herkese eşit fırsat vermek için acil bir önlem alınmazsa, Japonya’da önemli pazar payını kaybetme riski altında” demişti. Bu, Amerikan buğdayı için de benzer bir hikayeydi.

U.S. Wheat Associates Başkanı Vince Peterson, CPTPP sayesinde Japonya’ya yapılan Kanada ve Avustralya buğday ihracatının hemen yüzde 7’lik bir düşüşten faydalanacağını söyledi.

Japonya Kanada ve Avustralya Buğday Vince Peterson ayrıca Nisan ayına kadar Amerikan buğdayının Avustralya ve Kanada’nın dezavantajı altında kalacağını anlatarak endüstrinin yakın vadede Japonya’da bir çöküş riskiyle karşı karşıya kalacağı konusunda uyarı yaptı. Nitekim Donald Trump bu konuda Tokyo’ya baskı yapsa da ABD ile Japonya arasında bir serbest ticaret anlaşması bulunmuyordu. Buna karşılık, CPTPP’nin bir parçası olmayan Avrupa ülkelerinin AB-Japonya ikili ticaret anlaşması göz önüne alındığında daha iyi ücret almaları bekleniyordu.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’ne göre, ABD’nin TPP’de kalması durumunda, ülkenin reel geliri yıllık 131 milyar dolar artacaktı.

ABD CPTPP Milyar Dolarlar Kaybedecek Düşünce kuruluşuna göre ABD bu kazanımlardan vazgeçmekle kalmıyor aynı zamanda ABD şirketleri CPTPP pazarlarında dezavantajlı durumu gelecekleri için gelirinden ekstra 2 milyar dolar daha kaybediyordu. Trump ise aksini savunmuş, defalarca anlaşmaya katılmanın ABD için iyi olmayacağını dile getirmişti. Ne var ki CPTPP’nin katılımcı listesi büyürse ABD’nin yurt dışındaki malları üzerindeki baskısı artmaya devam edecekti.

Örneğin, İngiltere bir CPTPP üyesi olmayı düşündüğünü açıklamıştı. Dün Birleşik Krallık Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Departmanı’nın açıklamasına göre CPTPP, Pasifik’teki bir ticaret savaşının İngiliz hanehalkına zarar vermediğinden emin olmaya yarayabilirdi. Bunun yanında İngiltere’nin AB imtiyazlarına sahip olmadığı bir zamanda işletmelerin yeni pazarlara açılmalarına yardımcı olabilirdi. McLarty Associates kıdemli danışmanı Steve Okun da geçtiğimiz hafta verdiği bir demeçte CPTPP gibi gelişmelere işaret ederek; “dünya bizsiz ilerliyor” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum