Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19, Sosyal ve Ekonomik Dönüşümü Hızlandıracak

İngiltere’nin 600 yıllık özel okulu Eton College, müdürünün pandeminin eşitsizlik üzerindeki olası etkileri hakkındaki açıklamalarıyla gündeme geldi.
Covid-19, Sosyal ve Ekonomik Dönüşümü Hızlandıracak
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere’nin en köklü ve elit özel okullarından biri olan Eton College, koronavirüs salgınının eşitsizlik konusunda artan öfke nedeniyle iki dünya savaşı sonrasındaki toplumsal dönüşüme benzer derin bir değişim yaratacağını öne sürdü.

1440’da kurulan ve Boris Johnson dahil 20 İngiliz Başbakanı yetiştiren Eton College’ın Müdürü Simon Henderson, The Times’a verdiği demeçte; “Bundan yıllar sonra, tarihçiler 2020 olaylarına geri döndüklerinde COVID-19’u muhtemelen derin bir değişimin tetikleyicisi olarak tanımlayacaklar” ifadeleriyle dikkat çekti.

Çin’de ortaya çıkan ve bugüne kadar 239 binin üzerinde insanın ölümüne yol açan virüsün, iki dünya savaşına benzer şekilde hızlı ekonomik ve sosyal dönüşümü yoğunlaştırabileceğini söyledi.

Yıllık ücretleri 42,500 sterlin olan okulun müdürü, adaletsizliğin şeffaf olacağını dile getirdi. Bu noktada geçmişte yaşananlar örnek gösterildi. Örneğin erkeklerin savaşmak için askerliğe kaydolurken milyonlarca kadını İngiliz fabrikalarına çalışmaya götüren Birinci Dünya Savaşı, kadınların oy kullanma hakkı kazanmalarına yardımcı olmuş ve daha sonra iş gücünün temel üyeleri olarak kalmalarını sağlamıştı. Britanya’nın refah devleti ve Ulusal Sağlık Sistemi (National Health Service) de II. Dünya Savaşı sonrasında kurulmuştu.

Elton’un elitizmle eşleşmiş bir kelime olduğu görüşüne meydan okumak isteyen Henderson, şöyle konuştu:

Elton College Pandemi AçıklamasıAyrıca son krizin en çok fakirlere zarar verdiğini ve eşitsizliğin arttığını vurgulayan Henderson, en savunmasız olanların aylardır okula gitmemişlerse, kalabalık evlerde yaşıyorlarsa ve bilgisayarlara erişimleri yoksa hiç ilerlemeyeceklerini ya da geri kalacaklarını belirtti.

Eton’un salgını takip etmesi muhtemel eşitsizlik tartışmalarında eleştirilebileceğini de sözlerine ekledi. Ülke derin bir resesyona girmiş olabilecekken süper zenginlerin ve varlıklı kurumların yalnızca kendilerine odaklanmasının ahlaki açıdan yanlış olacağını savundu.

Her kurumun pandemi sırasında yaptıklarıyla değerlendirileceğini bunun özellikle de eşitsiliğin genişlediği eğitim alanında olacağını anlattı. Boşluğun kapanması imkansız olana kadar genişleyebileceğinden endişe eden Henderson, Eton gibi okulların bunun gerçekleşmemesi için adım atıp üzerlerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

Eton’un önümüzdeki beş yıl içinde dengeyi düzeltmek ve daha az avantajlı çocukları desteklemek için 100 milyon sterlin harcamaya karar verdiğini ve paranın kolejin kendi bağışlarından sağlanacağını bildirdi. Şu anda ülkenin dört bir yanından kayıtlı Eton öğrencileriyle aynı derslere erişen 115.000 öğrenci olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu