Yatırım yapmaya başla!

Covid-19 Pandemisi Dünya Spor Pazarı Gelirini %60 Düşürecek

Salgın hastalık hemen her sektöre darbe vururken, küresel spor endüstrisi gelirlerini en az 60 milyar dolar azaltacağı öngörülüyor.
Covid-19 Pandemisi Dünya Spor Pazarı Gelirini %60 Düşürecek

Spor endüstrisi dünyanın her yerinde, her kültür ve milletten insanın buluştuğu ortak paydalardan biridir. Dolaylı olarak etkilediği sektörler arası ticaret sayesinde de ekonomiye büyük oranda katkı sağlıyor. Son yıllardaki gelişimine bakıldığında geleceği oldukça parlak olan spor endüstrisi, en fazla büyüyen sektörler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Ancak Covid-19 salgınının başlamasıyla deyim yerindeyse hayata kısa bir mola verilirken, tüm spor müsabakaları da iptal edilmek zorunda kalındı. Önce maçlar seyircisiz oynatıldı. Ardından tamamen iptal edildi. Türkiye başta olmak üzere son günlerde vaka sayısında düşüş olduğu için liglerin birkaç hafta içinde başlamasına karar verildi.

Ancak Erzurumspor, Beşiktaş ve Kasımpaşa gibi futbol takımlarının oyuncularında yeni koronavirüs vakaları tespit edildi. Bu durum maçların bir süre daha ertelenmesine sebep olabilir. Sportradar’dan David Lampitt, pandeminin küresel spor endüstrisine 60 milyar dolarlık zarar verebileceğini düşünüyor.

2011 yılında 324 milyar dolar olan küresel spor pazarı, 2018’de 471 milyar dolara yükseldi.
Küresel Spor Pazarı Büyüme
Kaynak: Statista

ABD pazarının bu rakam içindeki payı %32,5 oldu. A.T. Kearney danışmanlık şirketinin araştırmasına göre şu 2019 yılında dünya spor endüstrisinin değeri 480 – 620 milyar dolar arasında. Kuzey Amerika 2018 yılında spor aktivitelerindeki sponsorluklardan 17 milyar dolar gelir elde etmişti.

Spor bahislerinin piyasa değerinin ise 2019 verilerine göre 250 milyar dolardan fazla olduğu biliniyor. Açıklanan veriler liglerin gelirlerinin yarısından fazlasının televizyon anlaşmalarından geldiğini oraya koyuyor.

Spor Pazarının Bölgelere Göre Büyümesi
Kaynak: Medium.com

Sponsorlukların, spor endüstrisinin en önemli ayağı olduğu belirtilirken, bunların karlılık ve rekabetçi büyüme açısından vazgeçilmez detaylardan biri olduğunun altı çiziliyor. Uzmanlar, sponsorluk pazarının 2023 yılına kadar 49 milyar dolara ulaşacağını düşünüyor.

Sportradar Genel Müdürü David Lampitt, salgının spor pazarında benzeri görülmemiş şekilde darbe vuracağını düşünüyor.

Sportradar Genel Müdürü David Lampitt Spor Pazarı YorumuDünya çapında 300 binden fazla insanın ölmesine sebep olan Covid-19 salgını nedeniyle, neredeyse tüm dünyada Mart ayından bu yana hiçbir spor müsabakası yapılmıyor. Lampitt, 2020 yılında spor sektörünün gelirinde %50-60 arasında düşüş olmasını bekliyor.

Bunun küresel olarak 60 milyar dolarlık bir kayba denk geldiğini ifade eden Lampitt, salgının etkisinin yılın ikinci yarısında da hissedileceğini aktardı. Birçok ülkede maçların başlayacağı tarihlerin açıklanmasına karşın, salgın nedeniyle bir süre daha online izlemelerin devam edeceğini söyledi.

İlerleyen dönemde sektörün canlanmasının tamamen salgının durumuna bağlı olacağını dile getiren Lampitt, maçların ikinci yarıya yığılması durumunda devasa spor etkinlikleri görülebileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum