Yatırım yapmaya başla!

COVID-19 Tanısı Alan Kişilerin Takibi için Mobil Uygulama Geliştirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü tanısı alan kişilerin dijital uygulama ile takip edileceğini açıkladı.
COVID-19 Tanısı Alan Kişilerin Takibi için Mobil Uygulama Geliştirildi

Corona virüsü tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini fazlasıyla gösteriyor. Çin’in Wuhan kentinden hızla yayılan salgın, ABD, İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde büyük can kayıplarına neden oluyor. Her gün akşam saatlerinde yapılan açıklama ile ülkemizdeki vaka ve vefat sayılarına dair bilgilendirmeler yapılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlenen Bilim Kurulu toplantısının ardından ekran karşısına geçti ve önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca açıklamasında son vaka sayıları hakkında bilgilendirmeler yaptı. Yapılan açıklama ile ülkemizde ulaşılan vaka sayısı 34.109’a ulaştı. Dün akşam itibarıyla 76 kişi daha hayatını kaybetti ve toplam vefat sayısı 725’e yükselmiş oldu. Bununla beraber Corona virüsü tanısı alan kişilerin takibi için yeni bir mobil uygulama geliştirdiklerini açıkladı.

Önümüzdeki günlerde uygulamaya konması planlanan yeni sistem ile evlerinde kendilerini izole etmesi istenen hastaların takibinde mobil uygulamadan yararlanılacak. Hayat Eve Sığar adlı mobil uygulamanın önümüzdeki günlerde kullanılır hale gelmesi planlanıyor.

Evdeki Hastalar Mobil Uygulama ile Takip Edilecek

Evdeki Hastalar Mobil Uygulama ile Takip Edilecek

Corona virüsü testi yapılan ve pozitif tanı alan kişilerin pek çoğu evlerine gönderilebiliyor. Eğer hastalığa dair ciddi semptomları yoksa bu kişilerin takibi aile hekimleri aracılığı ile evlerinde yapılıyor. Ancak bazı kişilerin bu kurallara uymadığı ve dışarı çıktığı belirtiliyor. Bu da taşıdıkları virüsü çok sayıda insana bulaştırmalarına neden oluyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu gibi durumların önüne geçmek adına ‘Hayat Eve Sığar’ adlı mobil uygulama geliştirdiklerini açıkladı.

Önümüzdeki günlerde devrede olacak bu uygulamaya dair açıklamalarda bulunan Koca, “Burada hem takip hem de kendi durumlarını görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Gerekirse hemen kendisini uyaracağımız bir sistemin hazırlıklarını tamamladık. Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir uygulama geliştirildi. Bu sistemin ayrıntılarını daha sonra açıklayacağım” diye konuştu.

BTK ve Operatörler Bir Araya Geldi

BTK ve Operatörler Bir Araya Geldi

Bakan Koca uygulamanın geliştirme sürecinde BTK ve üç GSM operatörünün iş birliği yaptığını söyledi. Pozitif tan alan hastaların bu uygulamayı indirmesinin şart olduğunu söyleyen Koca, “Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığı da açıklama yapmış olacak.” açıklamasında bulundu.

Mobil uygulama ile hasta takibi yönteminden bazı ülkelerin yararlandığı biliniyor. Bu ülkeler arasında Güney Kore ve Rusya öne çıkıyor. Bununla beraber söz konusu uygulamaların kişisel veri güvenliğini ihlal ettiğine dair tartışmalar yaşanıyor. Siber güvenlik uzmanları devletlerin vatandaşları üzerinde daha fazla denetim sahibi olacağı gerekçesiyle bu uygulamaları doğru bulmuyor. Hayat Eve Sığar uygulamasının detayları hakkında önümüzdeki günlerde yeni açıklama yapılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum