Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19 İngiltere Ekonomisinin Aşırı Kırılganlığını Ortaya Çıkardı

İngiltere'nin önde gelen ekonomi uzmanlarından Will Hutton, resesyon için hem iyimserlik hem de kötümserlik olduğunu söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Covid-19 İngiltere Ekonomisinin Aşırı Kırılganlığını Ortaya Çıkardı
Son Güncelleme: 
Yorum

Oxford Üniversitesi, Hertford Koleji Müdürü Will Hutton, İngiltere ekonomisinin %20,4’lük rekor düşüşle resesyona girdiğini açıklamasının ardından yayımladığı yazıda ülkenin BOE’nin beklediğinden daha kötü bir resesyona ve daha yüksek bir işsizliğe doğru ilerlediğini belirtti.

İngiltere’nin önde gelen siyasi ekonomi yorumcularından biri olan Will Hutton, ekonomi hakkında kötümser ve iyimser olduğunu dile getirdi.

İngiltere’nin en uzun ve en derin resesyona doğru ilerlediğini öngören Hutton, işsizliğin merkez bankasının 3,5 milyonluk tahmininin yüzde 30 üzerine çıkabileceğini bildirdi. Aynı zamanda bir best-seller yazarı olan Will Hutton, COVID-19’un Birleşik Krallık ekonomisinin ‘aşırı kırılganlığını’ ortaya çıkardığını savunarak şöyle dedi:

“En erken 2022’nin ilk altı ayına kadar 2019 GSYİH düzeylerine geri dönemeyeceğiz. Bu, ABD ve Avrupa’nın geri kalanından çok daha kötü. Rakamlar, ekonominin konuklamaya ve cateringe aşırı bağımlı olduğunu gösteriyor. Çok büyük bir kumar endüstrisi var. Ancak ekonominin derin kökleri yok ve çok fazla iş geçici, çok sayıda işçi istihdam haklarından yoksun. COVID-19 buna ışık tuttu.”

Ayrıca İngiltere’nin oy çoğunluğu sisteminin, Brexit Muhafazakarlarının her şeyi aldığı anlamına geldiğini belirterek bunun tek partili bir devlette yaşamak gibi olduğunu aktardı.
İngiltere GSYİH Haziran çeyreği
Kaynak: ONS

Salgının ele alınma şekline atıfta bulunarak, yeterince erken kilitlenmemek, insanları endişelendiren iletişim stratejisi, sağlam bir test-izole-izleme sistemi geliştirememek gibi hatalar olduğunu söyledi.

Ayrıca hükümetin bilimsel danışma grubunda neden 100 kişi olduğunu sorgulayarak 12 kişinin yeteceğini, 100 kişiyle tutarlı tavsiye alınamayacağını belirtti. Ancak potansiyel siyasi yeteneklerin “gen havuzu” konusunda endişelerini dile getirirken Will Hutton, krizin kendisine uzun vadede iyimserlik için neden verdiğini şöyle savundu:

“Artık herkes böyle devam edemeyeceğinin farkında. İş yapma şeklimizin temelleri değişmeli. Hükümetimizin hiper-merkezi şeklinin değişmesi gerekiyor. Ve Oxford, uzmanları karalamanın aksine onlara ihtiyacımız olduğunu gösterdi.” Hutton mevcut durumun 18-25 yaşındakiler için özellikle şiddetli olacağına inanmasına rağmen, artan küresel işbirliğini vurgulayarak gelecek için umut olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu