Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19’da İkinci Dalga Riski Yeniden Kilitlenme Olasılığını Artırıyor

Dünya genelinde çoğu ülke eş zamanlı olarak yeniden açılmalara yönelse de ikinci dalga riskleri olası bir kilitlenmeyi tekrardan gündeme taşıyabilir.
Covid-19’da İkinci Dalga Riski Yeniden Kilitlenme Olasılığını Artırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste toplam vakalar 7 milyon 752 bine ulaştı ve 428 bini aşkın insan hayatını kaybetti. Bazı bölgeler vakalarda yavaşlama olduğunu bildirse de özellikle ABD ve Brezilya’da tehlike her geçen gün daha fazla büyüyor.

Mart ayında başlatılan zorunlu kısıtlamalarla kilitlenen ekonomiler, küresel çapta ciddi bir problem haline geldi. Tarihi yüksekleri gören işsizlik ve durdurulan faaliyetlerin tümü ancak birkaç ay devam edebilirdi. Dolayısıyla salgın henüz bitmemişken ülkeler yeniden açılma planı kapsamında kademeli olarak yeni normal hayata geçti.

Fakat salgında ikinci dalga riski çoğu bölgede baskın geliyor ve bu durum da yeniden kilitlenme riskini artırıyor.

İlk olarak Çin’de görülen ve oradan tüm dünyaya yayılan virüs, kısa süre sonra ülkede kontrol altına alınmaya başlasa da şu sıralar yeniden vakalardaki yükseliş haberleriyle gündeme geliyor.

Çin’de Covid-19 salgınının ikinci dalgaya başladığı endişesi, bir süredir normal hayatın devam ettiği Peru’da altı büyük gıda pazarının yeniden kapanmasına neden oldu. Zaten pek çok uzman, salgın tehlikesi tamamen ortadan kalkmamışken ekonomik açılmalar konusunda oldukça erken davranıldığı konusunda endişeliydi.

Çin 13 Haziran Korona
Kaynak: Worldometer

Ekonomiler üzerinde yıkıcı etkilere neden olan salgın, ülkeleri kısıtlamaları aceleci bir şekilde gevşetmeye itince virüs tehlikesi neredeyse görmezden gelindi. Geçtiğimiz haftalarda ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesiyle başlatılan ırkçılık karşıtı eylemler de tehlikede birinci sırada yer alan ülkenin riskini daha da artırmıştı. Binlerce insan tehlikeye rağmen bir araya geldi.

Worldometer tarafından oluşturulan son verilere göre, ABD’de an itibarıyla 105 yeni vaka ve 6 ölüm bildirildi. Ülkedeki hastaneler yatak kapasitelerinin tamamını doldurdu.

Diğer taraftan başlarda yüksek vakalar görülmeyen ve sonradan hızla listenin yukarısına tırmanan Hindistan’da da durum yeniden açılmalar için erken davranıldığını gösterdi. Toplu taşıma araçları, ofisler ve alışveriş merkezleri 2 aydan uzun süren kapanmanın arından tekrardan faaliyetlerine başladı.

Hindistan, 10 Haziran günü şimdiye kadarki en yüksek vakayı gördü. 2020-21 yılları için yapılan daralma tahminleri ise ekonominin ciddi hasarlar aldığını söylüyordu. Yeniden kısıtlanmaya yakın olan ülkede ay sonuna kadar cami ziyaretleri yasaklandı.

Hindistan Korona En Yüksek Vaka
Kaynak: Worldometer

Avrupa Birliği Sağlık Komitesi’nden Stella Kyriakides, 27 üye ülkede okulların ve işletmelerin yeniden açılmasının ardından, “Gerekirse önlemlerin gevşemesine geri dönmeye hazır olmalıyız,” dedi.

Türkiye’de ise 1 Haziran itibarıyla başlatılan normalleşme süreci, 12 Haziran itibarıyla vaka sayılarının yeniden yükselmesiyle ikinci dalga endişelerini artırdı.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, 12 Haziran itibarıyla 1195 yeni vaka ve 15 ölüm kaydedildi. Vaka sayılarının son günlerde 1000’in altında seyretmesi kısmen iç rahatlatıcıydı fakat son durum bize rakamlarda yükseliş olduğunu gösterdi.

Ülkemizde salgın kaynaklı ölümler son günlerde 20’nin altına indi. Uzmanlar ikinci dalga için net bir tarih öngöremezken, aralarından bazıları henüz ilk dalgayı geride bırakamadığımızı düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu