Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19 Hong Kong’u Vurmaya Devam Ederken, PMI 2021’e Zayıf Başladı

Hong Kong koronavirüs pandemisinden olumsuz etkilenmeye devam ederken, PMI göstergesi Ocak'ta daralma bölgesinde kaldı.
Covid-19 Hong Kong’u Vurmaya Devam Ederken, PMI 2021’e Zayıf Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs pandemisinde 10.512 vaka sayısına ulaşan Hong Kong’da üçüncü dalganın sonuna yaklaşılmış gibi görünüyor. Ancak ekonomide bozulmanın etkilerinin ne kadar süreceği henüz bilinmiyor. Şehir devletinin satın alma yöneticileri endeksi de daralma bölgesinde kalmaya devam ediyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış IHS Markit Hong Kong SAR Satın Alma Müdürü Endeksi Ocak 2021’de 47,8 seviyesine ulaşırken, daralma bölgesinden çıkamadı.
Hong Kong PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Aralık ayında 43,5 seviyesinde olan Hong Kong PMI, 50’nin altındaki konumunu sürdürürken, Covid-19 ile ilgili kısıtlamaların yeniden uygulanması ülkeyi fazlasıyla etkiledi. 2021’in başında ekonomiye zarar vermeye devam eden salgın, PMI anketine katılan kişilerin olumsuz beklentilerini artırdı.

İşletme talebinin düşmesi, anketin yirmi yıllık tarihindeki en yüksek tedarik zinciri gecikmeleri ve artan maliyetlerle mücadele ediliyor. Ayrıca çıktı, sipariş defterleri ve satın alma faaliyetlerinde hızlı düşüş gözleniyor. Gerileme, özellikle Aralık’ta görülen keskin düşüşe kıyasla hafiflese de pandemiye ilişkin artan endişeler nedeniyle iş güveni azalmaya devam ediyor.

Virüs kısıtlamaları ve sosyal mesafenin talebi azaltması, ticari faaliyetleri kısıtlaması nedeniyle üretim ve yeni siparişler yüksek oranlarda düşme eğilimini sürdürdü. Düşüş oranları, Aralık ayına göre azalmış olsa da her iki durumda da düşüşler Ağustos’tan bu yana en yüksek ikinci döneme işaret etti. İhracat da iç talepteki durgunluğa ek olarak keskin bir düşüş yaşadı. Benzer şekilde Aralık’ta görülen düşüşün dışında Ağustos’tan bu yana en kötü aylık düşüşü yaşadı ve kısmen Çin anakarasında belirgin bir iş kaybı yaşandı.

Satın alma aktivitesi ise kısmen şirketlerin zayıf satışlar nedeniyle alımlarını küçültmesine bağlı Ağustos’tan bu yana görülmemiş bir düzeye geriledi.
Hong Kong Manşet PMI - Ocak 2021
Kaynak: Markit Economics

Ancak azalan satın alma aynı zamanda artan arz sorunlarının bir belirtisi olarak gösterildi. Ocak anketi, arz kıtlığı ve nakliye veya diğer lojistik gecikmelerle ilgili artan raporlara ortaya koydu. Tedarikçilerin teslimat süreleri ise anketin başladığı 1998 yılından bu yana kaydedilen en büyük ölçüde uzadı. Bu da benzeri görülmemiş bir tedarik kısıtlaması olayına işaret etti.

Girdiler için ödenen fiyatlar, artan hammadde maliyetleri ve nakiye ücretleri ile bağlantılı olarak 2,5 yılın en keskin oranda artışını gösterek, dördüncü ayında da yükseldi. Bununla birlikte sert rekabet ve zayıf satışlar birçok firmanın daralan marjları ima ederek indirim teklif etmesine neden olduğu için çıktı fiyatları artan bir oranda geriledi. Satış fiyatlarındaki düşüş ise geçen Temmuz’dan bu yana kaydedilen en büyük düşüşü kaydetti.

İstihdam da azaltılırken, çoğu durumda personel sayısı Aralık ayında işgücü sayılarını keskin bir şekilde azalttıktan sonra firmalar kapasite gereksinimlerini gözden geçirdiklerinden sabit tutuldu. Personel maliyetleri, düşük ücretler ve personel kesintilerinin bir sonucu olarak beş ay boyunca en büyük ölçüde düştü. Gelecek 12 aya bakıldığında ise hem yurt içinde hem de ihracat pazarlarında pandeminin süresine ilişkin artan endişeler nedeniyle karamsar firma sayısı arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu