Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Covid-19 Ekvador’da %11’lik GSYİH Düşüşüne Yol Açabilir

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), COVID-19'un vurduğu ilk Latin Amerika ülkesi olan Ekvador’un bu yıl %11'lik GSYİH düşüşüyle karşı karşıya olduğunu söyledi.
Covid-19 Ekvador’da %11’lik GSYİH Düşüşüne Yol Açabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni bir Birleşmiş Milletler değerlendirmesine göre COVID-19’un vurduğu ilk Latin Amerika ülkesi olan Ekvador’un küresel petrol krizinin bir sonucu olarak zaten mücadele ettiği ve yeni gelişmelerle bu yıl GSYİH’sinin yüzde 11 düştüğünü görebileceği söylendi.

Çünkü genişleyen temel hizmetler, internet erişimi ve dijital teknolojiler, bu Güney Amerika ülkesinin daha güçlü bir şekilde iyileşmesine yardım etmede hayati bir rol oynayacaktı.

Salgın başlangıçta en çok başkent Guayaquil şehrinde patlak verirken Panamerikan Sağlık Örgütü tarihsel olarak savunmasız yerli gruplarla ilgili verileri rapor eden 11 Latin Amerika ve Karayip ülkesi arasında vakalardaki en büyük artışı Kolombiya’nın ve yerli nüfusları arasında ölümlerdeki en büyük artışı Ekvador’un yaşadığını belirtti.

Rapor, COVID-19 krizinin insan etkisini şiddetli ve virüsün yayılmasını kontrol altına almak için sıhhi ve sosyal mesafe önlemlerinin uygulanmasına bağlı olarak tanımladı.

Ve bunun ekonomiyi ve Ekvadorluların günlük yaşamını etkileyen ekonomik faaliyetlerin tamamen veya kısmen kesilmesine yol açtığını ekledi. Ülkenin ticaret, sanayi, turizm, ulaşım ve sağlık sektörlerinin en çok darbeyi aldığı; kayıp işlerle gelirlerin yoksulluk ve aşırı yoksulluk içinde yaşayan ailelerin sayısını artırabileceği bildirildi.

Kaldı ki Dünya Bankası da kısa süre önce 38 milyon yoksul konusunda uyarmıştı. BM raporunda da devam eden küresel petrol krizinin dünyadaki petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan bölgedeki koşulları zaten kötüleştirdiği Ekvador dahil olmak üzere petrol ihracatına bağımlı olan ülkelerin özellikle savunmasız olduklarını vurguladı.

COVID-19’un zaten yetersiz finanse edilen bir sağlık sistemini gerginleştirdiği ve sınırlama önlemlerinin Ekvador GSYİH’sinin 2019’da sadece %0,1 arttıktan sonra bu yıl %11 düşebileceği anlamına geldiğini aktardı.
Ekvador Ekonomisi %2,4 Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Değerlendirmedeki öneriler arasında çocuk gelişimi, yaşlılar ve engelliler başta olmak üzere sağlığın ve hastalık önleme hizmetlerinin geliştirilmesi; yoksulluk ve aşırı yoksulluk içinde yaşayan insanlar için sosyal koruma programlarının temelinin ve süresinin genişletilmesi; kaliteli eğitimin sürekliliğini garanti altına almak için kentsel ve kırsal evler için bağlantıyı kolaylaştırırken, eğitim kurumlarının güvenli bir şekilde yeniden açılmasının ve her düzeyde eğitim hakkının sağlanması; Ekvador’un kültürel mirasının, özellikle yerli halkı koruyarak korunması yer aldı.

Ayrıca ekonomiyi desteklemek için önlemlerin alınması, tüm üretken sektörün güçlendirilmesi, ulusal pazarın iyileştirilmesi ve ulusal tüketimin artırılması için değer zincirlerinin güçlendirilmesi, dijitalleşmenin ilerletilmesi gibi adımların atılması gerektiği belirtildi. Raporda; “Pandeminin etkisi, üretim modelini yeşil büyümeye ve dijitalleşmenin her alanda öncü rolü oynayacağı döngüsel bir ekonomiye dönüştürmek için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu