Yatırım yapmaya başla!

COVID-19 Geçirmiş Kişilerde Oluşan Bağışıklığın Tahmin Edildiği Kadar Uzun Sürmediği Düşünülüyor

Yapılan araştırmalar COVID-19 sonrası bağışıklığın yaklaşık 3 ay sürdüğünü gösteriyor.
COVID-19 Geçirmiş Kişilerde Oluşan Bağışıklığın Tahmin Edildiği Kadar Uzun Sürmediği Düşünülüyor

2020 yılına tüm dünya Corona virüsünün etkisi altında girdi. Çin’in Wuhan kentinde kendisini gösteren virüs önce ülke genelinde sonra kısa sürede tüm dünyada etkisini gösterdi. Son rakamlar virüs nedeniyle dünya genelinde 573 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Dünya genelinde görülen vaka sayısı 13 milyonu geçtiği ve uzmanlar bu rakamın daha da artacağına dikkat çekiyor.

Bunun yanı sıra dünya genelinde iyileşen insan sayısı da 7.2 milyon seviyesinde. Bu insanların kanlarında oluşan antikorlar sayesinde virüse karşı bağışıklık oluşuyor. Virüs çok yeni olduğu için hakkında pek çok bilinmeyen mevcut ve araştırmalar tüm hızıyla sürüyor.

Merak edilen konulardan birisi ise virüs sonrası bağışıklığın ne kadar sürdüğü olmakta. Londra Üniversitesi bünyesinde bulunan King’s College’de yapılan bir araştırma bu durumu masaya yatırdı. Araştırma sonuçları bağışıklığın zannedildiği kadar uzun sürmediğini gösteriyor.

COVID-19 için Bağışıklık Araştırması

COVID-19 için Bağışıklık Araştırması

Londra’da yapılan araştırma Corona virüsü sonrası vücutta oluşan bağışıklık süresine yönelik oldu. Guy’s and St Thomas Hastanesi’nde 90’dan fazla hasta üzerinde yapılan çalışmada koronavirüs sonrası bağışıklık sisteminin verdiği tepkiler incelendi. Belirtilerin görüldüğü zamandan itibaren yaklaşık 3 hafta içerisinde antikor seviyesinin en üst seviyeye çıktığı tespit edildi. Bu da bağışıklığın tam anlamıyla sağlandığı zamanı gösteriyor.

Ancak daha sonra kanda oluşan antikorun azalma eğilimine girdiği görülüyor. Hastalığı geçiren kişiler üzerinde yapılan kan testlerinde katılımcıların yüzde 60’ında virüse karşı yüksek bağışıklık tespit edildi. Ancak 3 ay sonrasında bu test tekrar yapıldı ve bağışıklığı bulunan kişi sayısı yüzde 17’ye kadar düştü. Bağışıklık seviyesinde yüzde 23 oranında azalma görülürken, antikor üretiminin de durduğu belirtiliyor.

Araştırmanın başında bulunan Dr. Katie Doores, “İnsanlar, virüse karşı makul seviyede antikor geliştiriyor ancak bu seviye, zirvenizin ne kadar yüksek olduğuna bağlı olarak kısa sürede düşmeye başlıyor. Bu zirve noktası, antikorların ne kadar vücudunuzda kalmaya devam edeceğini belirliyor” açıklamasında bulundu. Antikorların 3 ay içerisinde kaybolması aşı çalışmalarına dair de umutları azaltıyor.

Doores uygulanan aşının etkisinin 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde kaybolacağını düşünüyor. Bunun için bağışıklık sisteminin anitkor üretmesi için takviye yapılması gerektiğini söyleyen Doores, aşı dozunun daha fazla olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Antikor üretiminin 3 ay içerisinde durması, bu süre içerisinde hastalığa tekrar yakalanma olasılığını ortaya koyuyor. Keza Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarda ilerleyen günlerde virüsün daha kötü sonuçları ortaya koyacağı belirtiliyor.

Bağışıklığı Güçlendirmek için Lama Deneyi

Bağışıklığı Güçlendirmek için Lama Deneyi

Londra’da yapılan bir başka araştırma ise COVID-19’a karşı bağışıklığı artırmak adına özel antikor üretimine yönelik. Bunun için lamalardan yararlanılması planlanıyor. Reading Üniversitesi tarafından yayımlanan makalede, “Tasarlanmış lama antikoru Covid-19 virüsünü etkisizleştiriyor” başlığı dikkat çekiyor. Çalışmada lama antikorları üzerinde oynamalar yapılarak yeniden biçimlendirme sağlandı.

Bu çalışmayla ilgili açıklamada bulunan bir araştırma görevlisi lamaların antikorları anahtar kilit modelinde kilide gidiyor ancak tam olarak oturmadığını söylüyor. Moleküler biyoloji bu noktada devreye giriyor ve anahtarın kilide tam olarak oturması sağlanıyor.

Virüse uyarlanacak antikorlar sayesinde bağışıklık sisteminin daha güçlü hale getirilmesi amaçlanıyor. Lama antikoru üzerinde yapılan oynama sonrası oluşan yapının laboratuvarda üretilebileceği ifade ediliyor.

Profesör Naismith bu konuyla ilgili açıklamasında, “Bağışıklık sisteminin vücudumuzda yaptığı işi biz laboratuvarda hızlı bir şekilde yapıyoruz. Virüs birden değişirse ya da yeni bir virüs çıkarsa laboratuvarda ona uygun antikor kısımları üretebiliriz” ifadelerinde bulundu. Yapılan araştırma şu an için hayvanlar üzerine gerçekleşiyor ve yıl sonuna kadar klinik deneylerin başlayacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum