Yatırım yapmaya başla!

COVID-19’un 5G ile Yayıldığına Dair Asılsız Söylentiler Yayılmaya Devam Ediyor

Corona virüsünün 5G ile daha hızlı yayıldığına dair komplo teorilerinin hala önüne geçilemedi.
COVID-19’un 5G ile Yayıldığına Dair Asılsız Söylentiler Yayılmaya Devam Ediyor

Son günlerin bir numaralı gündem maddesi Corona virüsü, dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinden kısa sürede yüzlerce ülkede etkisini gösteren salgın nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısında artış devam ediyor. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından açıklanan son verilere göre salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı 114 bin rakamını geçti. Virüse yakalanan insan sayısının ise 1 milyon 850 bin rakamını geçtiği belirtiliyor.

Pandemi haline gelen COVID-19 nedeniyle özellikle sosyal mecralar üzerinde bilgi kirliliği her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz günlerde 5G teknolojisinin virüsü daha hızlı yaydığına dair söylentiler bir anda dünyaya yayılmıştı. Çeşitli komplo teorileri nedeniyle Çin ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde baz istasyonlarına yönelik vandallık içeren saldırılar düzenlenmişti. Pek çok 5G tesisi bu nedenle ateşe verildi.

Uzmanlar 5G ile Corona virüsünün yayılması arasında herhangi bir ilişki olmadığının altını çiziyor. Geçtiğimiz günlerde YouTube bu konuyla alakalı videoları platformundan kaldıracağını açıklamıştı. Keza aynı şekilde Google da konuyla ilgili arama motoruna yeni düzenlemeler yapacağını duyurmuştu. Aradan geçen zaman içerisinde sosyal medya platformları üzerinde söylentilerin devam ettiği görülüyor.

Komplo Teorileri Sıcaklığını Koruyor

Komplo Teorileri Sıcaklığını Koruyor

Yapılan araştırmalar 5G’nin Corona virüsünün yayılmasına olumlu yönde etki ettiğine dair söylentilerin devam ettiğini gösteriyor. Facebook, Twitter ve Instagram gibi popüler mecralarda bu konuyla ilgili gruplara ve paylaşımlara rastlamak mümkün. Söylentilere göre 5G insanların bağışıklık sistemini baskılıyor ve COVID-19’un daha hızlı yayılmasına neden oluyor. ZDNet tarafından yapılan habere göre komplo teorisini destekleyen gruplar yeni bir yapı oluşturdu.

Bu grup tarafından telekomünikasyon ağındaki destek ağını gösteren bir şemaya yer verildi. Gruba göre şemada bulunan tüm kurumlar bu komplonun bir parçası olarak hizmet ediyor. Hatta grup içerisinde bazı kişiler insan sağlığının korunması adına 2G altyapısına geri dönülmesi gerektiğini savunuyor. Komplo teorileri ile ilgili bir açıklama da Avustralya’dan geldi.

Ülkenin Mobil Telekomünikasyon Birliği CEO’su Chris Althaus, 5G ve Coronavirüs ilişkili komplo teorilerinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Althahus açıklamasının devamında, “Avustralya ve dünyadaki toplulukların COVID-19 salgınıyla mücadele etmek için birlikte çalıştığı bir zamanda, bu tür bir komplonun sosyal medyada dolaşması kesinlikle acınacak bir durum.” ifadelerine yer verdi.

Facebook bünyesinde kurulmuş olan bazı grupların 5G ile alakalı komplo teori temelli faaliyetlerine devam ettiği belirtiliyor. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere resmi kuruluşlar, insanları bu gibi asılsız söylentilere inanmamaları yönünde uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum