Yatırım yapmaya başla!

Aşının Bulunmasıyla Birlikte Lojistik ve Erişimde Öncelik Sorunları Gündeme Geldi

Covid-19 aşısı bulundu fakat beraberinde birçok sorunu getirdi. Öncelikle hangi kesime yapılacağı tartışılırken, eksi 70 derecede taşınacak olması büyük miktarda maliyet gerektirecek.
Aşının Bulunmasıyla Birlikte Lojistik ve Erişimde Öncelik Sorunları Gündeme Geldi

1 milyon 357 bin insanın yaşama veda etmesine sebep olan Covid-19 salgını tüm hızıyla devam ederken, biyoteknoloji şirketlerinden aşı haberleri art arda gelmeye başladı. Pfizer, BioNTech ile birlikte hazırladıkları aşının virüs üzerinde %95 etkili olduğunu açıkladı.

Moderna’nın aşısının %94,5 oranında başarı elde edildiği bildirilirken Oxford Üniversitesi ile birlikte çalışan İngiliz ilaç devi AstraZeneca, gönüllüler üzerinde yaptıkları denemelerden aşının büyük oranda bağışıklık sağladığını duyurdu.

Tüm bu gelişmeler pandeminin biteceğine dair umutları artırsa da üretimi, maliyeti, saklama koşulları ve en önemlisi taşıma kısmındaki zorluklar gibi birçok soru kafaları karıştırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, ilk etapta aşıya erişimin sınırlı olacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Dr. Hans Kluge AçıklamasıAmerikan ve Alman ilaç şirketleri aşı çalışmalarında ciddi oranda yol kat etti. Fakat henüz hiçbirisi ilgili birimlerden ruhsat alıp, üretime geçmedi. Kaynaklardan elde edilen bilgiye göre bu yıl bitmeden 25 – 50 milyon doz aşı üretilecek.

Asıl merak konusu ise öncelikli grubun kimler olacağı. Kronik hastalar, ileri yaştakiler ve sağlık çalışanlarının risk grubunda olması sebebiyle aşının ilk olarak bu kesime uygulanması gerektiği düşünülüyor.

DSÖ hekimi de aşının ilk olarak sağlık ve sosyal bakım çalışanlarına uygulanması gerektiğini söyledi.

Dr. Kluge yaptığı konuşmada, aşının küresel olarak eşit erişim sağlaması ve kamu malı olması gerektiğini belirtti. Son dönemdeki gelişmelerin umut verici olduğunu ifade eden Kluge, aşı çalışmaları bitene kadar halkı maske takma ve sosyal mesafe kurallarına uymaları konusunda uyardı.

TTT Global Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan ise aşının taşınma kısmında yaşanacak zorluklara değindi.

TTT Global Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan AçıklamasıDr. Arslan, aşının 7,8 milyarlık dünya nüfusuna ulaştırılabilmesi için 16 bin Jumbo jete ihtiyaç olduğunu söyledi. Pandeminin milyonlarca insanı işsiz bıraktığını ve dünya ekonomisinin zorda olduğunu ifade eden Arslan, herkesin bu durumun bir an önce sona ermesi için dört gözle aşıyı beklediğini söyledi.

Normalde bir aşının bulunması için en az 4-5 yıl gerektiğini hatırlatan isim, pandeminin yarattığı acil durum nedeniyle çok daha kısa sürede olumlu gelişmeler sağlandığını ifade etti. Ancak bağışıklık süresinin ne kadar olacağına dair bilgilerin hala çok belirsiz olduğunu ekledi.

Dünyada Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometer

BioNTech firmasının geliştirdiği mRNA aşısının -70 santigrat derecede taşınması gerektiğini söyleyen Arslan, yerine ulaştıktan sonra da 5 gün içerisinde kullanılması gerektiğini belirtti. Lojistik meselesinin önemli bir sorun olduğunun altını çizdi.

Hiçbir kargo firmasının özel yatırım yapmadan eksi 70 santigrat derecede taşıma yapabilecek durumda olmadığını aktardı. Aşıyı bulan şirketlerin üretim merkezlerinin Almanya, Belçika ve Amerika olacağını söyleyen Arslan, buradan tüm dünyaya dağıtılacağını belirtti.

Şirketlerin bir günde 7,6 milyon doz aşıyı kargo uçaklarına yüklemeyi hedeflediklerini anlattı. Türkiye’nin aşıyı sipariş ettiğine dair resmi bir bilgi açıklanmadı. Arslan, aşının ülkemize gelecek yılın üçüncü ayından önce gelmesinin pek münkün olmadığını söyledi.

Bunun yanında gelişmekte olan ve fakir ülkelerin eksi 70 santigrat derecedei soğuk zincir taşıma altyapısına sahip olmadığını, Türkiye’de aşının maliyetinin 8 milyar doları geçebileceğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum