Yatırım yapmaya başla!

Araştırmalar Corona Virüsüne Rağmen Hava Kirliliğinin Arttığını Gösteriyor

Corona virüsünün yayıldığı şu günlerde yapılan araştırmalar CO2 emisyonunun artmaya devam ettiğini gösteriyor.
Araştırmalar Corona Virüsüne Rağmen Hava Kirliliğinin Arttığını Gösteriyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle pek çok ülkede hayat durma noktasına geldi. Çin’in Wuhan kentinden çok sayıda ülkeye yayılan virüs nedeniyle üretim ve sanayi endüstrisinde duraklama dönemi yaşanıyor. Rakamlar hastalığa yakalanan insan sayısının 4.3 milyonu geçtiğini gösteriyor.

Hayatını kaybeden insan sayısı ise 297 bin seviyesinde. Uzmanlar virüsün kontrol altına alınması için insanlara evlerinde kalmalarını öneriyor. Aynı şekilde dışarı çıkanların da kalabalık alanlarda bulunulmaması ve sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Taşıt trafiğinin azalması ve pek çok fabrikanın üretimini durdurma noktasına gelmesi sonrası akıllara hava kirliliğinin azalması ihtimali geliyor. Ancak yapılan araştırmalar bu durumun tahmin edildiği gibi olmadığını gösteriyor. Bir çalışmaya göre Mayıs ayı içerisinde CO2 emisyonunda rekor derecede artış yaşandı.

Hava Kirliliği Artıyor

Hava Kirliliği Artıyor

Dünya genelinde Corona virüsünün yayılması sonrası başta ABD ve Çin olmak üzere pek çok ülkede sanayi ve üretim faaliyetlerinde büyük bir düşüş yaşandı. Hatta geçtiğimiz günlerde çekilen uydu fotoğraflarında hava kirliliğinin azaldığına dair görüntüler ortaya çıkmıştı. Ancak uzmanlar bu görüntülerin kısa süreli bir etki olduğunun altını çiziyor. Nitekim yapılan araştırma CO2 düzeyindeki artışın sürdüğünü gösteriyor.

Hawaii’de bulunan Muana Loa Gözlemevi’nde yapılan bir çalışmaya göre Mayıs ayı içerisinde atmosferdeki CO2 oranı rekor düzeye ulaştı. Bu artışın 1958 yılından bu yana düzenli bir şekilde sürdüğüne dikkat çeken uzmanlar, güvenli seviye olarak belirtilen 350 ppm seviyesinin çok üzerinde çıkıldığını söylüyor. 1900’lü yıllarda yıllık artış oranı 0.9 ppm seviyesindeydi.

2010 yılından itibaren bu artış oranının bir yıl içerisinde 2.4 ppm’e kadar çıktığı belirtiliyor. Bu da tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Mayıs ayı itibarıyla yapılan araştırmada atmosferde bulunan CO2 emisyonunun 415.26 ppm seviyesine çıktığı tespit edildi. Bu rakamların ulaşılan en büyük seviye olduğu belirtiliyor.

Artış Sürpriz Değil

Artış Sürpriz Değil

Bu durumun başlıca sebebinin ise fosil yakıtların başta olmak üzere küresel enerji tüketimi olduğu ifade ediliyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nda görevli iklim değişikliği uzmanı Niklas Hagelberg, küresel enerji tüketim sistemlerinde radikal değişikliklerin yapılması gerektiğini belirtiyor. Eğer bu değişim yapılmazsa önümüzdeki yıllarda da CO2 seviyesinin artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hagelberg, “KOVİD-19, bizlere çevreyle olan sürdürülemez ilişkimizi gözden geçirmek ve bir öz değerlendirme yapmak için fırsat sunmuş durumda. Salgını bir fırsat bilerek ekonomilerimizi daha çevreci bir doğrultuda tesis etme fırsatını geri tepmememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum