Yatırım yapmaya başla!

Corona Virüsü Nedeniyle Trump ile Dünya Sağlık Örgütü Arasındaki İpler Gerildi

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’ne finansmanı keseceklerini açıkladı. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’tan cevap gecikmedi.
Corona Virüsü Nedeniyle Trump ile Dünya Sağlık Örgütü Arasındaki İpler Gerildi

Son dönem dünya gündeminin başlıca konusu haline gelen Corona virüsü her geçen gün daha büyük bir tehdit halini alıyor. Son rakamlara göre COVID-19 tanısı alan insanların sayısı dünya genelinde 1.5 milyon rakamını geçti. Hayatını kaybeden insanların sayısı ise 90 bine yaklaşıyor. Çin’de ortaya çıkan salgın kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve şu sıralar en çok vaka görülen ülke olarak ABD öne çıkıyor. Ülkedeki vaka sayısı 430 bini geçti ve her gün binlerce insan hayatını kaybediyor.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında, en iyi ihtimalle ülkede 200 binden fazla insanın hayatını kaybedeceğini söylemişti. Başkan Trump her gün kamera karşısına geçiyor ve çarpıcı açıklamalarına bir yenisini ekliyor. Salgının hızla yayılması ile beraber Dünya Sağlık Örgütü de eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Bir eleştiri de Trump’tan geldi. Salgın nedeniyle DSÖ’yü suçlayan ABD Başkanı, maddi desteğin kesileceğine dair açıklamalarda bulundu.

DSÖ, Trump’ın Hedefinde

DSÖ, Trump’ın Hedefinde

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklamalar ile tüm dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor. Ülkesinin Corona virüs vakalarında zirvede yer alması ve ölüm sayısında ise üçüncü sıraya yükselmesi sonrası Başkan Trump, DSÖ’yü beceriksiz olmakla suçladı. Kurumun attığı adımlarda geç kaldığını söyleyen Trump, DSÖ’yü kritik bilgileri saklamak ile itham etti. Trump açıklamasında “Bilmeleri gerekiyordu ve muhtemelen biliyorlardı. Bu konuya dikkatli bir şekilde eğileceğiz ve DSÖ’ye harcanan parayı askıya alacağız.” diyerek adeta kurumu tehdit etmiş oldu.

ABD Başkanı geçtiğimiz günlerde de kendisinden önceki başkan Obama’yı da suçlamıştı. Bununla beraber hükümet ajansları, Demokrat Parti, Çin ve medya, Trump’ın suçlamalarından nasibini alıyor. Bir gazeteci kendisine DSÖ’nün finansal desteğin kesilmesinin ne zaman olacağını sordu. Trump bu soruya, “Bunu kesinlikle yapacağımızı söylemiyorum ancak konunun icabına bakacağız” cevabını verdi. Trump’ın bu açıklamaları sonrası Dünya Sağlık Örgütü’nden cevap gecikmedi.

DSÖ’den Trump’a Yanıt

DSÖ’den Trump’a Yanıt

Başkan Trump’ın Dünya Sağlık Örgütü’ne yönelik finans tehdidi sonrası, kurumdan yeni bir açıklama geldi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bu virüsü politize etmeyin. Bu ateşle oynamak gibi bir şey. ABD ve Çin şimdi bir araya gelerek bu tehlikeli düşmana karşı birlikte savaşmalı.” açıklamasında bulundu. DSÖ yöneticisi ABD ile Çin’in salgına karşı beraber mücadele etmesi gerektiğini söyleyerek G20 ülkelerinin de bu birliğe katılması gerektiğini ifade etti.

Bu konuyla ilgili konuşan Ghebreyesus, “G20 üyeleri de birlikte hareket ederek savaşmalı. Dünyanın geri kalanı da birleşip savaşmalı. Bu virüsün tehlikeli olduğunu pek çok kez dile getirdik. Eğer düzgün davranış göstermezsek, önümüzde pek çok ceset torbası bizi bekliyor. Bu virüsü politize etmeyin. Daha fazla ceset torbası görmek istiyorsanız siyasete alet etmeye devam edebilirsiniz.” diye konuştu.

Soğuk Savaş döneminden örnekler veren yetkili, o dönem ABD ile Rusya’nın kızamık salgınına karşı ortak hareket ettiğini hatırlattı. Herkesin bir araya gelmesini dileyen yetkili, “Lütfen Covid-19’un siyasallaştırılmasını karantinaya alın.” diyerek konunun önemini vurgulamış oldu. Başkan Trump Çin ile ilgili açıklamalarında “İyi ki Çin’e sınırların açık tutulması yönündeki tavsiyelerini kabul etmemişim. Neden bize böylesine hatalı bir öneride bulunurlar ki?” ifadelerine yer vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum