Yatırım yapmaya başla!

Corona Virüsü Nedeniyle Akıllı Telefon Üretimi Dibe Vurabilir

Araştırma şirketi TrendForce, Corona virüsü nedeniyle akıllı telefon üretiminin son beş yılın en düşük seviyesine ineceğini iddia etti.
Corona Virüsü Nedeniyle Akıllı Telefon Üretimi Dibe Vurabilir

Çin’i etkisi altına alan ve dünyayı tedirgin eden Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bini geçti. Ölü sayısının artmasından endişe edilirken 40 binden fazla insanın hastalıktan dolayı enfekte olduğu ve tedavi olduğu belirtiliyor. Bu durum pek çok sektörü olduğu gibi teknolojiyi de doğrudan etkilemiş durumda. Apple’ın Çin’deki ofis ve mağazalarını kapattığı biliniyor. Pek çok firma çalışanlarının ülkeye olan seyahatlerini kısıtlama kararı aldı. Teknoloji devlerinin üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor.

Akıllı telefon üreticileri için de bu durum geçerli. Apple, Samsung, Huawei gibi pek şirket telefonlarının üretimini Çin’de gerçekleştiriyor. Ülkeyi etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle üretimde aksamalar yaşanıyor. Bu çerçevede yapılan araştırmalar akıllı telefon sevkiyatlarında büyük düşüşler yaşanacağını iddia ediyor. Sektöre yönelik son araştırma TrendForce tarafından yapıldı. Şirket akıllı telefon üretiminin yılın ilk çeyreğinde adeta dibe vuracağını iddia ediyor.

Akıllı Telefon Üretimi Aksıyor

Akıllı Telefon Üretimi Aksıyor

Çin’de tesisi bulunan akıllı telefon üreticileri önümüzdeki süreçe sevkiyat sıkıntısı yaşayabilir. Apple’ın iPhone üretiminden sorumlu Foxconn’un üretimi durdurduğu biliniyor. Şirket geçtiğimiz günlerde maske üretimine başlayacağını duyurdu. Apple’ın tedarikçisi firmalar üretim merkezlerinin bulunduğu Henan ve Guangdong eyaletlerinde 100’ü aşkın salgın vakasına rastlandığını ve üretimde aksamalar olacağını açıklamıştı.

Apple ise tedarikçilerinden yılın ilk yarısında 80 milyon akıllı telefon üretmelerini talep etmişti. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un yılın ilk çeyreğinde 71,5 milyon akıllı telefon üretimi gerçekleştireceği tahmin ediliyor. Şirketin üretiminin tamamı Çin’de bulunmuyor. Vietnam’da da Samsung’un fabrikasının bulunması nedeniyle salgının etkisinin daha az olması düşünülüyor.

Samsung’un ürettiği akıllı telefonlar Çin pazarının sadece yüzde 2’sine denk geliyor. Genel itibarıyla bakıldığında 2020’nin ilk çeyreğinde toplam akıllı telefon üretiminde yıllık bazda yüzde 12 düşüş bekleniyor. Bu düşüş 275 milyon akıllı telefon üretileceğini gösteriyor. Eğer TrendForce’un tahmini gerçekleşirse son beş yılın en kötü üretim seviyesine düşülmüş olacak.

TrendForce 2020 için Çok Karamsar Değil

TrendForce 2020 için Çok Karamsar Değil

Çin’deki salgın nedeniyle en büyük düşüşün yaşanacağı firmalardan birisinin ise Huawei olması bekleniyor. Teknoloji devinin yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon üretiminde yüzde 15 düşüş yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu da Huawei’nin ilgili zaman diliminde 42.5 milyon akıllı telefon üreteceğini gösteriyor. TrendForce raporunda virüsün kontrol alınma ihtimali ile bu rakamların yükseleceğine dikkat çekiyor.

TrendForce raporunda, “2020 yılının geneli için çok karamsar bir tablo olmadığının altını çiziyor. Yapılan açıklamada “Salgın kontrol altına alınabildiği ve genel küresel ekonomi tarafından temel bir talep düzeyi desteklenebildiği sürece, çoğu talebin ortadan kaldırılmak yerine ertelendiğine inanıyoruz” ifadeleri yer aldı. Salgın nedeniyle çoğu firmanın önümüzeki haftalarda düzenlenecek MWC 2020’ye katılmama kararı aldığı biliniyor. Dolayısıyla pek çok ürünün tanıtımı ileri bir tarihe ertelenecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum