Yatırım yapmaya başla!

Corona Virüsü, iPhone Üreten Foxconn’u da Vurdu

Apple’ın baş tedarikçilerinden Foxconn, Corona virüsü nedeniyle satışlarında düşüş yaşandığını duyurdu.
Corona Virüsü, iPhone Üreten Foxconn’u da Vurdu

Dünya genelinde hızla yayılan Corona virüsü, hemen her sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu sektörlerden birisi ise teknoloji oldu. Pek çok şirketin hem üretim süreçlerinde hem de satışlarında önemli düşüşler yaşanıyor. ABD’li teknoloji devi Apple’ın Çin dışındaki mağazaları kapalı durumda. Bu durum şirketin satışlarında büyük düşüş yaşanmasına neden oldu. Apple’ın en önemli tedarikçilerinden biri olan Foxconn’dan gelen rakamlar, yaşanan durumu ortaya koyuyor.

Tayvan merkezli elektronik üreticisi, salgının yaygınlaştığı dönemden itibaren satışlarında düşüş yaşandığını duyurdu. Teknoloji devi Tayvan Borsası’nı bilgilendirdi ve Mart ayında salgından dolayı satışlarda yüzde 7.7’ye varan azalma olduğunu açıkladı. Satışlarda yaşanan düşüş şirketin kar oranlarının da azalmasına neden oldu.

Foxconn’da Satışlar Düştü

Foxconn’da Satışlar Düştü

Tayvanlı teknoloji devi Foxconn, Mart ayına dair rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilerde şirketin salgından yoğun bir şekilde etkilendiğini görmek mümkün. Tayvan Borsası’na yapılan bildirime göre şirket Mart ayı içerisinde 347.7 milyar dolar satış yaptı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 376.6 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Yılın ilk çeyreği itibarıyla 929.7 milyar dolar satış gerçekleştiren Tayvanlı teknoloji devi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 düşüş yaşamış oldu.

Rakamlara bakıldığında Foxconn’un kar oranlarında da düşüş yaşandığı görülüyor. Şirketin geçtiğimiz yılın son çeyrek verilerinde yüzde 23.7 oranında düşüş yaşandığı belirtiliyor. Uzmanlar tedarik zincirinde yaşanan bu sorunlar nedeniyle akıllı telefon pazarında da daralma olduğu gelen bilgiler arasında. Dünya genelinde mağazaların kapalı olması ile beraber kullanıcı talebinde düşüş oldu. CCS Insight tarafından yapılan araştırmaya göre akıllı telefon satışlarında yüzde 13 düşüş yaşanacağını tahmin ediyor.

Bu düşüş ile 10 yıl içerisindeki en kötü tablonun çıkacağı ifade ediliyor. Apple’ın Çin dışındaki mağazaları kapalı ancak Mayıs ayı içerisinde yeniden açılmasının planlandığı belirtiliyor. ABD’li teknoloji devinin hisseleri haftaya yükselişle başladı. Pazartesi günü şirket hisseleri yüzde 5.18 artış ile 253.90 dolara kadar çıktı. Salgın ilk olarak Çin’de ortaya çıktı ve Apple’ın tedarik zincirinin olumsuz etkilenmesine neden oldu. Bilindiği üzere Apple’ın üretim tesislerinin büyük bölümü Çin’de bulunuyor. Akıllı telefon pazarında ise salgın nedeniyle Şubat ayı içerisinde yüzde 38 düşüş yaşandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum