Yatırım yapmaya başla!

Corona Virüsünün Canlı Takip Edildiği Bazı Sitelerde Güvenlik Riski Bulunuyor

Corona virüsü ile ilgili son bilgileri veren sahte internet sitelerinin kullanıcı verilerini gizlice topladığı belirtiliyor.
Corona Virüsünün Canlı Takip Edildiği Bazı Sitelerde Güvenlik Riski Bulunuyor

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın büyük bölümünü etkisi altına alan Corona virüsü, her geçen gün endişe yaratmaya devam ediyor. Çin dışında İtalya, İran, Güney Kore ve İspanya gibi ülkelerde daha fazla ölüme sebep olarak virüse dair tüm dünya alarma geçmiş durumda. Virüs düzenlenmesi planlanan neredeyse tüm etkinliklerin iptal edilmesine neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü salgının hızla yayılması ile beraber pandemi ilan ettiğini duyurdu.

Son rakamlar ışığında Corona virüsü 4.641 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Salgın nedeniyle enfekte olan insan sayısının ise 126 bini geçtiği belirtiliyor. Corona virüsünün geldiği son durum milyonlarca insan tarafından internet siteleri ve sosyal medya platformları aracılığı ile takip ediliyor. İnsanlardaki paniğin artması ile beraber kısa sürede gerçek zamanlı bilgileri sunan çok sayıda internet sitesi ortaya çıktı. Ancak bu sitelerden bazılarının güvenlik riski yarattığı belirtiliyor.

Sahte Siteler Veri Topluyor

Sahte Siteler Veri Topluyor

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsüne dair son durumu anlık olarak kamuoyu ile paylaşıyor. Bu verilerden yola çıkaran çok sayıda internet sitesi kuruldu ve kullanıcılara veri akışı sağlıyor. Bu siteler salgın nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısını, salgına yakalanan insan sayısını ve kurtulan insan sayısını canlı olarak gösteriyor. Aynı zamanda Corona virüsünün ülkelere göre dağılımını da görmek mümkün.

Harita şeklinde gösterilen bu uygulamalar hackerların yeni hedefi oldu. Siber saldırganlar virüse dair bilgi almak isteyen kullanıcıların verilerini sahte internet siteleri aracılığı ile ele geçirebiliyor. Araştırmalar çalınan veriler arasında kullanıcı ismi, şifre ve kredi kartı bilgilerinin olduğunu gösteriyor. Bazı siteler kullanıcılara bir dosya indirtiyor. Dosyanın indirilmesi ile beraber veri toplama işleminin başladığı belirtiliyor.

Araştırmayı yapan Reason Labs yetkililerine göre kötü amaçlı yazılımlar Windows işletim sisteminde çalışıyor. AZORult adı verilen kötü amaçlı yazılım daha önce de milyonlarca kişinin verilerinin çalınmasında kullanılmıştı. Veri toplayan yazılımın Rus hackerlar tarafından geliştirildiği ve forumlarda satışa çıkarıldığı belirtiliyor. Uzmanlar salgına dair güncel verileri en güvenilir şekilde almak isteyenlerin, doğrulanmış kaynakları kullanmalarını öneriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum