Yatırım yapmaya başla!

Corona Virüsü Akıllı Telefon Satışlarını Son Yılların En Kötü Seviyesine Düşürdü

Yapılan araştırmalar akıllı telefon satışlarının tarihinin en kötü günlerine ulaştığını gösteriyor.
Corona Virüsü Akıllı Telefon Satışlarını Son Yılların En Kötü Seviyesine Düşürdü

Corona virüsü dünya genelinde hızla yayıldı ve hayatın her alanını olumsuz etkilemiş durumda. Her gün binlerce insanın hastalığa devam ettiği ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği salgın nedeniyle pek çok ülkede sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere katı önlemler uygulanıyor. Son açıklamalara göre salgına yakalanan insan sayısı 3.257 milyonu geçmiş durumda.

Salgından dolayı hayatını kaybeden insan sayısı ise 233 bini geçti. Bu durum nedeniyle pek çok şirket üretimini durdurdu. Aynı zamanda insanların bir araya geldiği mağazalar, AVM’ler, sinemalar, restoranlar kapalı durumda. Küresel pandemi akıllı telefon satışlarını da fazlasıyla olumsuz etkilemiş görünüyor.

Sektöre yönelik araştırmaları ile bilinen Canalys ve Counterpoint Research firmaları, akıllı telefon pazarındaki daralmayı rakamlar ile gözler önüne serdi. Canalys’ın raporunda pazarda yüzde 18 daralma yaşandığı belirtiliyor. Counterpoint Research ise yüzde 13 oranında akıllı telefon satışlarında düşüş olduğunu açıkladı.

Son Yılların En Düşük Seviyesi

Son Yılların En Düşük Seviyesi

Araştırmalar akıllı telefon satışlarının 2014 yılından bu yana en düşük seviyede kalındığını gösteriyor. 2014 yılının ilk çeyreğinde mobil cihaz satışları 300 milyon seviyesinde kalmıştı. Aradan geçen 6 yıl içerisinde ilk kez bu rakamın altına düşülmüş oldu. Counterpoint araştırmacısı konuyla ilgili, “Çeyrek sürecinde COVID-19 diğer bölgelere yayılmaya devam ettikçe değişken şiddette aksaklıklar oluştu. Bu aksaklık sarkacı arzdan talebe doğru ilerledi” diye açıklamasında bulundu.

2019’un ilk çeyreğinde akıllı telefon satışları 341 milyona ulaşmıştı. Bu yıl ise aynı dönemde 295 milyon rakamına ulaşıldı ve yaşanan düşüşün boyutu net olarak görülüyor. Salgından sektördeki tüm akıllı telefon üreticilerinin etkilendiği belirtiliyor. Ancak Çinli şirketi Xiaomi diğer rakiplerine göre daha az etkilenmiş görünüyor. Bu süreçte şirketin Apple, Samsung ve Huawei’ye göre daha fazla akıllı telefon sattığı belirtiliyor.

Canalys analisti ise sektörde üretim ve talep sıkıntısı yaşandığına dikkat çekerek, “Koronavirüs, şubat ayında Çin üzerinde yoğunlaştığında üreticiler talebi karşılamak için üretimi nasıl karşılayacaklarından endişeliydi, ancak Mart ayında bu durum tersine döndü. Akıllı telefon üretim süreci şimdi toparlandı, ancak dünyanın yarısı karantinada olduğu için satışlar düştü” diye konuştu.

Analistler Düşüş Beklentisini Sürdürüyor

Analistler Düşüş Beklentisini Sürdürüyor

Uzmanlar akıllı telefon pazarını salgın etkisiyle daha kötü günlerin beklediğine dikkat çekiyor. Bu durumun en kötü etkilerinin 2020 yılının ikinci çeyreğinde yaşanacağı belirtiliyor. Analistler ayrıca bazı akıllı telefon üreticilerinin devlet desteğine ihtiyaçları olacağını tahmin ediyor.

Counterpoint genel müdürü Tarun Pathak araştırmaya dair açıklamasında, “Telefonlar bozulmadıkça, tüketiciler için isteğe bağlı bir alımdır… Tüketiciler, belirsiz zamanlarda isteğe bağlı satın alımlarını azaltacaklardır. Bu da akıllı telefonları değiştirme döngülerinin uzamasına neden olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung her yıl 300 milyonu aşkın akıllı telefon üretimi gerçekleştiriyor. Ancak önümüzdeki süreçte hem üretim de ve dolayısıyla satışlarda düşüş olacağı tahmin ediliyor. TrendForce tarafından paylaşılan bir rapora göre Haziran ayında akıllı telefon üretiminin 287 milyona düşeceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum