Yatırım yapmaya başla!

Cooperman: Koronavirüs Kapitalizmi Sonsuza Dek Değiştirecek

Milyarder yatırımcı Leon Cooperman, koronavirüs salgınının ekonomik sistem üzerindeki etkileri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Cooperman: Koronavirüs Kapitalizmi Sonsuza Dek Değiştirecek

ABD’li milyarder yatırımcı Leon Cooperman, dünya çapında 2,7 milyonun üzerinde insanı enfekte eden ve ekonomileri durma noktasına getiren pandemi hakkında konuştu.

Squawk Box programına katılan Cooperman, koronavirüs krizinin kapitalizmi sonsuza kadar değiştireceğini ve vergilerin yakında artırılması gerekeceğini söyledi. Ülkenin sola doğru kaydığını belirterek Kasım ayındaki başkanlık seçimlerini kimin kazandığı fark etmeksizin vergilerin artırılması gerekeceğini savundu.

Geçen hafta yaptığı açıklamada da ABD hükümetinin koronavirüs pandemisinin neden olduğu ekonomik yıkım nedeniyle şirketlerin iflas etmesine izin vermemesi gerektiğini bildirmişti.

Leon Cooperman Vergiler Yükselmeli Açıklama

Bu açıklamalarıyla Silikon Vadisi’nin tanınmış risk sermayedarlarından Chamath Palihapitiya’nın ABD milyarderleri kurtarmaktan vazgeçmeli, işçiler desteklenmeli açıklamalarına karşı çıkmıştı.

Palihapitiya, ABD hükümetinin hedge fonlarını ve yatırımcıları batmaktan kurtarmaması gerektiğini savunmuştu. Cooperman daha önce yüksek vergi oranlarını desteklediğini söylemiş ancak bir servet vergisi fikrine karşı çıkmıştı. Hatta bu nedenle Demokrat Senatör Elizabeth Warren’la karşılıklı atışmışlardı.

Geçen yılın Eylül ayında Cooperman, servet vergisi planı ile çok konuşulan Warren’ın başkanlığı kazanması durumunda ayı piyasası olacağını dile getirmişti.

Diğer taraftan Cooperman’ın yorumları ABD’de rekor seviyelere ulaşan işsizlik rakamlarının ardından geldi. ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, salgının etkisiyle 18 Nisan ile biten haftada beklentileri aşarak 4 milyon 427 bin olmuştu.

Cooperman ABD İşsizlik Konuştu
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Cooperman, ekonominin bazı bölümlerinin Mayıs ayında yeniden açılmaya başlayabileceği konusunda iyimser olduğunu ancak genel toparlanmanın yavaş olmasını beklediğini söyledi.

“Talep büyük olasılıkla yavaşça geri gelecek. Bir spor etkinliği veya konser düşünüyorsanız, aşı olana kadar geri geleceklerini düşünemiyorum” ifadelerini ekledi. Cooperman, hisse senetlerinin şu anda oldukça değerli olduğunu ve S&P 500’ün 2,800 seviyesine yakın olduğunu da belirtti.

27 Mart’ta yaptığı açıklamada ise borsaların dibe ulaştığı konusunda iyimser olduğunu dile getirmiş ve şöyle yorumlarda bulunmuştu.

Leon Cooperman Borsa İyimser

Bununla birlikte petrol fiyatlarının iyileşme döneminde olduğunu belirterek enerji stokları üzerine bahse girdiğini dile getirmişti.

Cooperman’ın “Düşük petrol fiyatları için en iyi tedavi düşük petrol fiyatlarıdır. Bu fiyatlarla, birçok şirket alandan çıkacak ve arz ve talep sıkılaşacaktır.” dediği dönemde WTI petrol varil başına 21,34 dolar seviyesinde seyrediyordu. Kriz başlamadan önce ise fiyatlar varil başına 60 dolardan fazlaydı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum